притисни ентер »

Извори

Webinko

Проблемот со низок FPS на Windows 10 е решен од корен!
Проблемот со низок FPS на Windows 10 е решен од корен!

Проблемот со низок FPS на Windows 10 е решен од корен!

Проблемот со перформансите со кој корисниците на Windows 10 се соочуваа со проблеми неодамна, се решава со претстојната закрпа. Ажурирањето што Microsoft го стави на располагање во април предизвика ниски проблеми со FPS и пелтечење во игрите за многу луѓе. Ако сте забележале и некои проблеми со изведбата, вие сте на вистинското место. Всушност, ова

Kioxia работи на HLC и OLC 3D NAND меморија!

Kioxia работи на HLC и OLC 3D NAND меморија!

Веќе се спроведуваат истражувања за 6-битни (HLC) и 8-битни (OLC) флеш чипови, кои се далеку од денес. Како што знаете, најдобрите SSD дискови што се користат денес користат TLC или QLC чипови. Kioxia, порано Toshiba Memory, беше првиот производител што даде изјави за 5 бита по ќелија PLC (ќелија на ниво на пента) 3D NAND мемории во 2019 година. Инженерите

Google работи на апликација за префрлување од Android на iOS!

Google работи на апликација за префрлување од Android на iOS!

Google работи на апликација наречена Switch to Android за да го олесни преминот од iOS на Android. Според информациите што ги сервира 9to5Google, се покажа дека Google работи на апликација наречена Switch to Android, со цел да го олесни преминот од iPhone на Android телефони. Оваа апликација, која се очекува да биде достапна слично како и апликацијата

Објавен официјален трејлер за FIFA 22!

Објавен официјален трејлер за FIFA 22!

EA Sports го објави првиот официјален трејлер за игра за FIFA 22. EA Sports, која објави промотивно видео за FIFA 22 минатата недела, сега се појавува со трејлерот за игра на FIFA 22. Во објавениот трејлер за игра, беа откриени многу важни детали, од тактичка вештачка интелигенција до ремонт на перформансите на голманот.

TSMC доби одобрување за фабрика, производството на 2nm започнува во 2024 година!

TSMC доби одобрување за фабрика, производството на 2nm започнува во 2024 година!

Новата фабрика TSMC што ќе се гради во Тајван ќе им даде живот на технолошките уреди што ќе влезат во нашите животи во наредните години. Комитетот за преглед на животната средина на Тајван даде одобрение новата фабрика на TSMC да се формира во градот Хсинчу. Во оваа фабрика ќе се произведуваат чипови засновани на процесот на производство на 2-nm (N2)

Големите технолошки компании се враќаат на мерките на претпазливост против КОВИД-19!

Големите технолошки компании се враќаат на мерките на претпазливост против КОВИД-19!

Техничките компании во САД ја нагласуваат потребата од вакцинација на нивните вработени. Големите технолошки компании во Соединетите држави наложуваат вакцинација за работниците во кампусот поради многу заразна варијанта Делта КОВИД-19. Google и Facebook во средата соопштија дека сите вработени во САД мора да бидат вакцинирани за да стапнат во канцелариите

Објавена графичката картичка AMD Radeon RX 6600 XT!

Објавена графичката картичка AMD Radeon RX 6600 XT!

Новиот член на серијата Radeon RX 6000, RX 6600 XT, доаѓа како конкурент на графичките картички RTX 3060 и RTX 3060 Ti за корисници со средна буџет. AMD официјално ја објави графичката картичка Radeon RX 6600 XT, новиот член на серијата RX 6000 развиен со архитектурата RDNA 2. Дизајниран за игри со 1080p, 6600 XT има цена од 379 долари, помеѓу моделите

Обновени графичките картички RTX 30 и RX 6000M за лаптопи!

Обновени графичките картички RTX 30 и RX 6000M за лаптопи!

Покрај графичките картички за десктоп, ривалитетот NVIDIA и AMD продолжува и на мобилната страна. Покрај тоа, Intel може да биде вклучен во ова натпреварување со Xe Graphics. Додека обемот на производство на серијата Ampere RTX 30 на NVIDIA продолжува да се зголемува, споменавме дека компанијата има нови планови. Зелениот тим во моментов работи на

Instagram го зголеми ограничувањето на Reels видеата на 60 секунди!

Instagram го зголеми ограничувањето на Reels видеата на 60 секунди!

Instagram го зголеми ограничувањето на видеата на ролни на 60 секунди по потегот на TikTok. Instagram, една од водечките светски популарни платформи за социјални медиуми, минатата година ја лансираше функцијата Reels за да и конкурира на социјалната мрежа TikTok. Благодарение на оваа функција, платформата за социјални медиуми, која им овозможува на

Откриен дизајнот на Mi Band X!

Откриен дизајнот на Mi Band X!

Mi Band X може да има флексибилен дисплеј од 360 степени. Наводно, Xiaomi работи на флексибилниот дисплеј Mi Band X. Наводната паметна лента се очекува да има флексибилен дисплеј од 360 степени, кој ќе се завитка околу зглобот на корисникот. Наводно, носливиот уред нема да има ремени или токи. Корисниците ќе користат магнет за да ја прикачат лентата