притисни ентер »

Извори

Зелена берза

Колку чини најскапата кокошка?
Колку чини најскапата кокошка?

Колку чини најскапата кокошка?

(Oвој напис е објавен на: September 16, 2019) Станува збор за необичен вид кокошка – најскап вид. Се работи за вид означен како Ayam Cemani. Овие кокошки се целосно црни. Потекнуваат од Индонезија, а во Европа стигнале 1998 година. Ова се најскапите кокошки на светот и само една чини 2.000 евра. Повеќето сакаат да ги купат поради бојата, тие се целосно

Земјоделците имаат право на враќање на данок

Земјоделците имаат право на враќање на данок

(Oвој напис е објавен на: September 16, 2019) Оданочувањето на приходите од земјоделска дејност е голем предизвик како за даночната администрација, така и за самите земјоделци. Со започнување на сезоната на откупи на земјоделски производи, зачестија прашањата во врска со данок од доход. До редакцијата на Зелена берза стигнуваат прашања  поврзани со 

Макалото на ДЕСЕ

Макалото на ДЕСЕ

(Oвој напис е објавен на: September 16, 2019) Вкусот на традицијата Макалото на ДЕСЕ Со креативен спој на традицијата, органската храна и уметноста, се доаѓа до еден сосема нов и уникатен производ – Макалото на Десе. Македонската храна изобилува со низа традиционални јадења, некогаш и подзаборавени. Токму тој креативен спој на старото со новото овозможува

Започна поднесувањето на барања за субвенции произведени и предадени јаболки од реколта 2018-та

Започна поднесувањето на барања за субвенции произведени и предадени јаболки од реколта 2018-та

(Oвој напис е објавен на: September 16, 2019) Од денеска до 15- ти октомври, сите земјоделци кои произвеле јаболка во реколта 2018- та година и количините ги предале на регистриран откупувач во периодот од 12- ти октомври 2018- та година до 25-ти јуни 2019 – та година, ќе можат да поднесат барања за добивање на финансиска поддршка за произведено и

Сечачите и цепачите на дрва ја почнаа сезонава со нови тарифи

Сечачите и цепачите на дрва ја почнаа сезонава со нови тарифи

(Oвој напис е објавен на: September 17, 2019) Цените на повеќето стоки и услуги годинава видно се зголемени, а меѓу нив особено е забележително поскапувањето на услугите за цепење и сечење дрва за греење, алармираат кичевци откога сезоната започна со нови тарифи, кои се повисоки за 50 денари по кубик дрва, споредено со претходните години. Тие што ги

Пилешки филети со салмонела од Бразил стигнаа на Балканот
Пилешки филети со салмонела од Бразил стигнаа на Балканот

Пилешки филети со салмонела од Бразил стигнаа на Балканот

(Oвој напис е објавен на: September 17, 2019) По минатогодишниот скандал со пилешко небезбедно месо од Бразил, годинава повторно нов. Овој пат прва на мета беше Албанија, каде 27 тони пилешки филети со салмонела биле спречени да влезат на албанскиот пазар. Инаку претходно беше забранет влез на свинско и пилешко месо од Бразил, Канада, Кипар од кое

ПОСКОК ( Vipera ammodytes)

ПОСКОК ( Vipera ammodytes)

(Oвој напис е објавен на: September 16, 2019) Поскокот е змија која спаѓа во родот на љутици (vipera) и е најпозната и најотровна змија во нашата држава. Кај народот е позната и под името: смрка,камењарка, усојница и др. Често се наоѓа на суви и каменести места обраснати со ниска вегетација, лозови насади, ивици на шуми, обработливо земјиште, планински

Проект за зголемување на ефикасноста на тутунопроизводството и одгледување други профитабилни култури

Проект за зголемување на ефикасноста на тутунопроизводството и одгледување други профитабилни култури

(Oвој напис е објавен на: September 16, 2019) Со влезот во ЕУ нема да има забрана за садење на тутунот, но ќе мора оваа земоделска гранка да се реформира согласно европската регулатива. Ова го велат од ИПА- фондовите на ЕУ од каде преку проект вреден 1 милион евра се финансира зголемувањето на продуктивноста во тутунопроизводството, но и пренаменување

Од денес почнува зонското паркирање во Битола

Од денес почнува зонското паркирање во Битола

(Oвој напис е објавен на: September 16, 2019) Јавното претпријатие за изградба и одржување на јавен простор за паркирање и уредување и организирање на јавен локален превоз на патници во Oпштина Битола, известува дека од денес 16.09.2019 година, отпочнува со наплата на паркинг услугите на зонското паркирање на предвидените паркинг простори во трите

Министерот Димковски во теренски проверки за мерките против свинската чума

Министерот Димковски во теренски проверки за мерките против свинската чума

(Oвој напис е објавен на: September 15, 2019) Министерот за земјоделство Трајан Димковски во посета на штипските локални власти и ветеринарните станици во увив на спроведувањето на превентивните мерки за намалување на ризикот од појавата на африканската свинска чума. -Би сакал да нагласам дека сите превентивни мерки што ги преземаме се за намалување

Моќниот говор на 16-годишната Грета Тумберг „им удри шлаканица” на светските лидери затоа што ја крадат иднината на новата генерација!

Моќниот говор на 16-годишната Грета Тумберг „им удри шлаканица” на светските лидери затоа што ја крадат иднината на новата генерација!

(Oвој напис е објавен на: September 13, 2019) „Годината 2078 година ќе го славам мојот 75-ти роденден. Ако имам деца, можеби тие ќе го поминат тој ден со мене. Можеби ќе ме прашаат за вас. Можеби ќе прашаат зошто не презедовте ништо додека сè уште имало време да се дејствува. Велите дека ги сакате своите деца пред сè, а сепак им ја крадете  иднина

Немаме капацитет за сериозен исчекор во борбата против климатските промени

Немаме капацитет за сериозен исчекор во борбата против климатските промени

(Oвој напис е објавен на: September 12, 2019) Кај земјоделците се уште не може да се подигне идејата дека треба да се прилагодат на климатските промени зашто за секоја штета од временските непогоди некој им ги плаќа загубите, науката нема финансии, ниту податоци врз основа на кои би ги вршела истражувањата, а и адаптивните капацитети на земјава поради

Најново –  Платформа за берење јаболка

Најново – Платформа за берење јаболка

(Oвој напис е објавен на: September 12, 2019) Практична примена на науката и техниката во овоштарството. На плантажите со јаболка на фирмата Флора фреш во с.Цапари битослкобербата на јаболката оваа сезона се извршува со помош на нова машина- Платформа за берење  овошје. Сопствениците сметаат дека на овој начин бербата ќе биде поефикасна, побрза, со

Гулевска-Чекор по чекор до европска општина, Општина Могила слави 23 години постоење

Гулевска-Чекор по чекор до европска општина, Општина Могила слави 23 години постоење

(Oвој напис е објавен на: September 12, 2019) Општина Могила денеска слави 23 години постоење.  Со домаќинско и одговорно работење општината станува подобро место за живеење, велат од локалната самоуправа. -23. години ја градиме нашата општина,а јас како градоначалник на оваа општина, чувствувам одговорност да ги исполнам очекувањата на нашите сограѓани,

Да се прогласи елементарна непогода и да се добие отштета од државата, побараа лозарите на мирен протест во Неготино

Да се прогласи елементарна непогода и да се добие отштета од државата, побараа лозарите на мирен протест во Неготино

(Oвој напис е објавен на: September 12, 2019) Да се прогласи елементарна непогода – суша и да се добие отштета од државата, побараа производители на грозје на мирен протест во Неготино. Протестот беше организиран на градскиот плоштад од новоформираното регионално Здружение на лозароовоштари. Во името на лозарите, претседателот Златко Стојчев побара