притисни ентер »

Извори

ЖРК Вардар

Вардарки со одлична серија - петти триумф по ред сезонава
Вардарки со одлична серија - петти триумф по ред сезонава

Вардарки со одлична серија - петти триумф по ред сезонава

Младите вардарки ја продолжија победничката серија во домашната лига со постигнување на петтата победа сезонава во женската лига, овојпат на гости во Битола кај Пелистер. Нашите девојки победија со 33-25 (16-11) и со новите три бода остануваат на делба на првото место на табелата со максимални 15 бодови. Доминацијата и добрата на игра на Вардар се

Вардарки лесно до победа во Куманово

Вардарки лесно до победа во Куманово

Трета убедлива победа за најмладите вардарки во Куманово во натпреварот од пионерската лига. Избраничките на Анжела Платон со 27 : 12 триумфираа против екипата на Куманово, со што ја реализираа третата победа по ред од почетокот на сезоната 2019/20. Највисоката предност што црвено – црните ја имаа во првото полувреме беше +7, односно 8 : 1. Сепак до

Делчево Вардар шампионки на „Еден живот, една љубов“

Делчево Вардар шампионки на „Еден живот, една љубов“

Победници на шестиот по ред турнир „Еден живот, една љубов" во женска категорија е екипата на Делчево Вардар. Турнирот што е во организација на Ракометната академија Вардар годинава се одржува во СЦ „Јане Сандански". Традиционалното спортско случување во изминативе години привлече стотици млади ракометни таленти, создавајќи имиџ на место каде најмладите

Успешен прв ден од турнирот „Еден живот, една љубов“

Успешен прв ден од турнирот „Еден живот, една љубов“

Во СЦ „Јане Сандански" се одигра првиот ден од натпреварите на турнирот „Еден живот, една љубов„ за генерацијата 2006/07 во машка и женска конкуренција. На теренот видовме одлични дуели меѓу екипите на Урдаревски Вардар, Ангели Вардар, Филип Вардар, Будимир Вардар, Бисинов Вардар и Балтепе Вардар во машка конкуренција. Како и екипите на Будимир 1 Вардар,

Тренерот Стојан Петрушевски од Вардар Јуниор на децата во Кисела Вода Вардар им откриваше ракометни тајни

Тренерот Стојан Петрушевски од Вардар Јуниор на децата во Кисела Вода Вардар им откриваше ракометни тајни

Младите ракометари во нашата школа Кисела Вода Вардар имаа невообичаен тренинг. Заедно со тренерот на Вардар Јуниор Стојан Петрушевски, поранешен селектор на сениорската и на младинската репрезентација на Македонија тренираа како големи ракометари. Научија по некоја нова финта, но пред сѐ добро се забавуваа и уживаа во вежбите и игрите кои им ги организираше

Шестиот турнир „Еден живот, една љубов“ стартува на 5 октомври

Шестиот турнир „Еден живот, една љубов“ стартува на 5 октомври

Ракометната академија Вардар годинава по шести пат го организира традиционалниот турнир „Еден живот, една љубов". Во изминатите пет години турнирот прерасна во силен и квалитетен настан каде членовите на Академијата ги развиваат и унапредуваат ракометните вештини. Турнирот годинава ќе се игра во два викенда, и тоа викендите 5 - 6 октомври и 19 - 20

Пехарот од Лига на шампионите во посета на Охрид

Пехарот од Лига на шампионите во посета на Охрид

Еуфоричната треска што завладеа по второто освојување на тронот во најелитното европско клупско натпреварување Лига на шампионите, повторно се разбуди со втората победа на двократниот шампион Вардар во СЦ "Јане Сандански" против Порто. Среќата и возбудата што ги предизвика Вардар кога го донесе пехарот во Скопје сѐ уште изнудуваат насмевки, особено

Џатеска и Седлоска повикани во сениорска репрезентација за квалифкации за ЕП 2020

Џатеска и Седлоска повикани во сениорска репрезентација за квалифкации за ЕП 2020

Две ракометарки на Вардар, Ивана Џатеска и Андреа Седлоска се повикани на подготовките на сениорската репрезентација на Македонија за претстојните квалификациски натпревари за пласман на ЕП 2020 година. Селекторот Симе Симовски повика вкупно 19 ракометарки, од што седум од домашното првенство, а меѓу нив и две вардарки. Македонија во квалиификациите

Придружи се на најдобрите - Стартуваа уписите во Кисела Вода Вардар!

Придружи се на најдобрите - Стартуваа уписите во Кисела Вода Вардар!

Зграпчете ја шансата да тренирате во ракометна школа на двојниот и актуелен европски шампион Вардар. Стартуваа уписите во Кисела Вода Вардар, којашто е првата ракометна школа на Вардар во Скопје, основана преку Ракометната академија Вардар. Академијата од 2015 година континуирано вложува во развој на младите ракометни потенцијали. Првенствено со поддршка

Вардар Седмерец од Охрид почна со уписи на нови членови

Вардар Седмерец од Охрид почна со уписи на нови членови

На прагот на новата ракометна сезона за децата и млади Вардар Седмерец од Охрид почна со уписи на деца родени од 2005 до 2013 година. Ракометната школа е дел од семејството на Ракометната академија Вардар и изминатите години е дел од најголемите ракометни проекти за деца во Македонија, Вардар Јуниор лигата и турнирот „Еден живот, една љубов". Менаџерот