Топ вести

Спорт

Пандев како во најдобрите денови: Со лоб удар од 40 метри постигна фантастичен гол

Македонскиот интернационалец Горан Пандев постигна гол скоро од центарот на теренот во првото полувреме, а потоа доби два жолти картони за четири минути при ремито 2-2 помеѓу Џенова и Лече. Пандев се запиша во 31. минута кога голманот Габриел упати топка директно во неговите нозе. Македонецот ја совлада топката и ја упати во мрежата на Лече со шут

„Росонерите“ му го расипаа враќањето на Михајловиќ на клупата на Болоња

Синиша Михајловиќ се врати на клупата на Болоња по последната тура на хемотерапија, но фудбалерите на Милан му го расипаа кам-бекот однесувајќи 3:2 победа на „Ренато Дал’Ара“. Михајловиќ доби аплаузи од домашната публика откако се врати на своето работно место по последната тура на хемотерапија за леукемијата и по трансплантација на коскената срж,

Варди со нови два гола, Лестер ја згази Астон Вила

Џејми Варди постигна нови два гола, а Лестер ја продолжи победничката низа по победата над Астон Вила со 4-1. Ова беше осма последователна победа за „лисиците“, кои остануваат на 6 бода од Ливерпул со 38, но веќе му бегаат 6 бода на третиот Манчестер Сити. Варди, од друга страна, ја зголеми својата серија со тоа што погоди на осми последователен натпревар

Гачевски: После кариерата се селам на Запад – кај Комити

Голманот на Вардар, Филип Гачевски како во стилот на големите играчи се качи на трибините со навивачите да ја прослави есенската титула по завршувањето на мечот со Шкендија. „Чувството е големо, посебно во една ваква атмосфера и тешкиот дуел со големиот ривал Шкендија. Жал ми е што на публиката не и подаривме победа за се да биде на високо ниво, но