притисни ентер »

Топ вести

Автомото

Фернандо Алонсо одлучил да настапи на најопасната автомобилска трка

Фернандо Алонсо одлучил да настапи на најопасната автомобилска трка

Фернандо Алонсо иако нема искуство во рели натпреварувањата, прифатил во јануари да настапи на легендарното рели Дакар. Опасниот предизвик кој одзел многу животи, зад воланот во пустините ќе го седне и Алонсо. „Марка“ открива дека тој ќе има свој настап на ова натпреварување, иако нема никакво рели искуство. Се шпрекулира дека совозач ќе му биде Марк

Најдобрите 10 претекнувања во досегашниот тек од Ф1 сезоната

Најдобрите 10 претекнувања во досегашниот тек од Ф1 сезоната

На половина од Ф1 сезоната, односно по 12 извозени трки, направен е пресек на најдобрите претекнувања во изминатите шест месеци. Најзастапен на листата е Чарлс Леклерк од Ферари кој има три од вкупно десет атрактивни потези. Исто така, тој е „жртвата“ на Макс Верстапен во најголемото возбудување во првиот дел од сезоната според навивачите. Уживате

Стаинер: Ф1 избрзува со реакции по добри или лоши трки

Стаинер: Ф1 избрзува со реакции по добри или лоши трки

Откако Ф1 доби огромни критики по досадните трки како во Франција, спортот уживаше во четири последователни трки исполните со возбуда и драма. Додека шефовите на Ф1 се обидуваат да внесат поголема забава преку правилата за 2021 година, Стаинер предупредува против “избрзани“ реакции кои ги игнорираат клучните проблеми во спортот кои треба да се поправат

Ферари и Мерцедес го копирале Ред Бул

Ферари и Мерцедес го копирале Ред Бул

Советникот на Ред Бул, д-р Хелмут Марко, вели дека тој прв дошол до идејата Ред Бул да има свое училиште за пилоти, а успехот на Мерцедес и Ферари во последно време се должи на фактот дека тие едноставно го копирале. Производи на училиштето за кое станува збор се Себастијан Фетел, Даниел Рикардо и Макс Верстапен, кои веќе се ѕвезди во спортот, а во

Рикардо: Рено треба да напредува, но нема план за големо подобрување

Рикардо: Рено треба да напредува, но нема план за големо подобрување

Рено ја истакнаа својата желба да ја намалат разликата со трите водечки екипи, откако завршија на 4то место во 2018 година, но не успеаја досега да ги остварат своите цели. Производителот е на шесто место во пласманот, со помалку од половина освоени поени во споредба со минатата година во истиот период. Претходните подобрувања во Франција не донесоа

Бев пијан 16 дена – од Бахреин до Барселона

Бев пијан 16 дена – од Бахреин до Барселона

Пилотот кој му ја донесе последната титула на италијанскиот тим Ферари во Формула 1 во 2007 година, Финецот Кими Раиконен (38), конечно си ја отвори душичката пред новинарите, иако важи за човек кој не сака да се експонира во медиумите. Финецецот е познат по својот прекар „Ледениот“, поради неговото однесување и очигледната невозможност да се насмее

MotoGP се подготвува за тестот во KymiRing

MotoGP се подготвува за тестот во KymiRing

Сите MotoGP тест тимови ќе бидат дел од дводневните тестирања кои ќе се одржат на патеката во Финска. Сите MotoGP тест тимови ќе бидат дел од дводневните тестирања кои ќе се одржат на патеката во Финска. MotoGP се подготвува за дводневни тестирања на новата патека во Финска, KymiRing. Шесте производители ќе се појават на патеката во периодот помеѓу

Кацига LS2

Кацига LS2

Историја на LS2 кацигите. Историја на LS2 кацигите. 1990 – Артур Лиао инвестираше 350 евра и го започна бизнисот со кациги. Во тој момент, Лиао можеше да вработи само едно лице, Пенг Женг. Дваесет години подоцна, Пенг се уште работи во компанијата. Двајцата заедно почнаа да ги произведуваат првите кациги. 1992 – Почна да расте побарувачката. За да

Верстапен: Ќе возам до 36 години, но не за да бидам последен

Верстапен: Ќе возам до 36 години, но не за да бидам последен

Холанѓанецот Макс Верстапен е еден од најталентираните млади возачи во Ф1 светот. Тој е вистинско освежување за спортот и човек кој би требало да биде наследник на Луис Хамилтон и Себастијан Фетел. Заедно со Чарлс Леклерк носи радост кај Ф1 фановите, а дополнително привлече внимание со неговата последна изјава: „Сега имам 21 година. Ќе возам уште најмалку

Раиконен доби наследник, извозени првите кругови

Раиконен доби наследник, извозени првите кругови

Возачот на Формила 1, Кими Раиконен едномесечната пауза од натпреварувањата ја користи со семејството. Наследникот на Кими, четиригодишниот син Робин одлучи да ја проба брзината и на картинг ги извозе првите кругови. Гордиот татко се пофали на социјалните мрежи, а неодамна изјави и дека подобро за него како татко ќе биде доколку Робин се одлучи за