Топ вести

Автомото

Возачите од WSBK серијата реагираа на лошите услови на патеката во Аргентина

Само 12 возачи се појавија на патеката на саботната трка од WorldSBK серијата. Само 12 возачи се појавија на патеката на саботната трка од WorldSBK серијата. Само 12 возачи се појавија на патеката на саботната трка од WorldSBK серијата. Шест возачи (Чез Дејвис, Сандро Кортезе, Марко Меландри, Леон Камиер, Риучи Кијонари и Јуџин Лаверти) ја пропуштија

Успешен крај на сезоната на Давидовски и ПСС Рејсинг

Виктор Давидовски имаше успешен крај на сезоната во првенството ТЦР Европа, каде што оваа година беше единствен македонски претставник. На последната трка во Монца, тој во два наврати стигна до бодови, при што во првата трка го освои 15. место, а во втората трка 13. позиција, за што доби вкупно 6 нови бода (1+5), па со вкупно 9 поени од 14 трки ја

Нова победа на Реа на трката во Аргентина

Џонатан Реа имаше импресивен настап во Аргентина и стигна до две победи во текот на викендот. Џонатан Реа имаше импресивен настап во Аргентина и стигна до две победи во текот на викендот. Џонатан Реа имаше импресивен настап на трката во Аргентина и стигна до две победи во текот на викендот. Почетокот на првата трка беше хаотичен. Стартуваат само 12

Леклерк една од најтешките кривини во Формула 1 ја помина со една рака

Опасно превртување на Мирко Миловановиќ на Авала…

Овој викенд близу Белград, се одржа ридската трка Авала која е последна во шампионатот во автомобилизам на ридски патеки во Србија. Настапи и познатиот автомобилист Мирко Миловановиќ со неговиот квалитетно подготвен Ford Focus SP, но не помина баш најдобро. Тој пристигна пребрзо во свиокот кај првиот мост, извртувајќи се после што се преврте. За среќа,

Мерцедес ја освои шестата последователна титула во Формула 1

Share Tweet Share Share Email Comments Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас триумфираше денеска во трката за Големата награда на Јапонија, а со тоа му ја донесе на својот тим шестата титула кај конструкторите. Финецот имаше одлично темпо, ривалите не можеа да го следат, па тој рутински стигна до победа на ГН на Јапонија и ја запиша шестата победа во

Тод: Заедно со Шумахер гледавме трки во Формула 1 на ТВ

Првиот човек на ФИА, а поранешен менаџер на Ферари, Жан Тод, откри дека заедно со Шумахер гледал некои трки во Формула 1 на ТВ. „Ви ја кажувам вистината кога ќе ви кажам дека со Михаел гледав трки во Формула 1 на ТВ. Се надевам дека еден ден двајцата ќе навиваме заедно на трибините на некоја трка. Нема некои позначајни информации освен дека Михаел

ТЦР Европа: Давидовски за момент до извонредна стартна позиција, но со опасна ситуација на тренинзите

Како што веќе знаете, патеката Монца е домаќин на финалето на ТЦР Европа… За оние кои не се упатени, овој викенд на патеката Монца во Италија се одржува последната рунда од Европската ТЦР Серија каде се решава титулата кај возачите и тимовите, со тоа што Џош Фајлс има најголема шанса оваа сезона. Сепак тој успеа само до седмата стартна позиција, додека

МотоГП шампионатот се враќа во Бразил по неполни две децении

Еден од најатрактивните авто-мото спортови, МотоГП класата во Светскиот шампионат во мотоциклизам потпиша петгодишен договор за враќање на трката во Бразил, почнувајќи од сезоната 2022 година. Трките за бодови ќе се возат на новата патека во Рио де Жанеиро. Големиот бразилски велеград последен пат беше домаќин на трка од Светското првенство во мотоциклизам

Алонсо: Рели Мароко ми ги отвори очите колку ќе биде тешко на „Дакар“

Првото рели натпреварување за двократниот шампион во Ф1, Фернандо Алонсо беше полно со пукнати гуми, несреќи и многу прашина, но Шпанецот исто така беше многу позитивен и по неговото завршување. Со искусниот пилот од рели „Дакар“, Марк Кома Алонсо ја започна својата вистинска подготовка за најтешката трка. Екипажот ги заврши петте фази на релито во