Топ вести

Фудбал

„Росонерите“ му го расипаа враќањето на Михајловиќ на клупата на Болоња

Синиша Михајловиќ се врати на клупата на Болоња по последната тура на хемотерапија, но фудбалерите на Милан му го расипаа кам-бекот однесувајќи 3:2 победа на „Ренато Дал’Ара“. Михајловиќ доби аплаузи од домашната публика откако се врати на своето работно место по последната тура на хемотерапија за леукемијата и по трансплантација на коскената срж,

Пандев за СПОРТМЕДИА: Како стареам, давам се подобри голови…

Капитенот на нашата фудбалска репрезентација, Горан Пандев, денеска имаше уште еден меч за паметење. На гостувањето кај Лече, постигна фантастичен гол за водство од 1:0, изнуди пенал, но во вториот дел брзо заработи два жолти картони и мораше принудно да го заврши мечот предвреме. Во изјава за „Спортмедиа“, Гранде Пандев вели дека денешниот гол на

Гачевски: После кариерата се селам на Запад – кај Комити

Голманот на Вардар, Филип Гачевски како во стилот на големите играчи се качи на трибините со навивачите да ја прослави есенската титула по завршувањето на мечот со Шкендија. „Чувството е големо, посебно во една ваква атмосфера и тешкиот дуел со големиот ривал Шкендија. Жал ми е што на публиката не и подаривме победа за се да биде на високо ниво, но

Роџерс: Прекрасно што никој не верува во титула за Лестер

И покрај тоа што Лестер се на второто место на табелата и имаат низа од осум победи едноподруго, менаџерот Брендан Роџерс вели дека е одлично што никој не верува дека неговиот тим е предизвикувач за титулата оваа сезона, иако признава дека е горд што неговиот тим изгледаше „врвно“ при 4:1 победата на гости кај Астон вила. Лестер имаат рекордна за клубот

Вардар пропушти шанса да избега на Шкендија, 2:2 во големото дерби

Вардар повторно не успеа да ја победи Шкендија и да избега на двоцифрена разлика пред големиот ривал, откако големото дерби во 18. коло на Првата лига заврши 2:2 во меч во кој тетовци двапати се враќаа од негатива. На „Тодор Проески“, есенскиот шампион дојде во водство во 20. минута со гол од пенал на Дарко Мицевски, но само шест минути подоцна актуелниот

Марсеј со камбек-победа ја продолжи трката со ПСЖ

Иако е тешко да се прогнозира дека Олимпик Марсеј ќе успее да ги предизвика моќните и богатите Пари Сен-Жермен за титулата во Франција оваа сезона, тимот под водство на Андре Вилаш Боаш продолжува со одличните резултати по 3:1 камбек победата над Бордо. Јасин Адли со „бомба“ им донесе водство на Жирондинците во 31. минута од првото полувреме, но пред

Сасуоло и Џенова испуштија водства од 2:0, спектакуларен гол и црвен картон за Пандев

Во дуелите од 15-то коло од италијанското фудбалско првенство Сасуоло против Калјари дома и Џенова на гости кај Лече испуштија водство од 2:0, а притоа македонскиот капитен Горан Пандев постигна прекрасен гол од половина терене, а потоа поради два жолти картона беше исклучен. Горан Пандев во 32 минута ја искористи грешката на домашниот голман Габриел

Ѓока: Лесно можевме да победиме, а примивме голови само по наши грешки

Шефот на стручниот штаб на Шкендија, Ернест Ѓока жали што неговиот тим не успеа да дојде до победа на дербито против Вардар во последното есенско коло од шампионатот. Ѓока и ремито (2-2) го оценува позитивно, но нагласува дека неговиот тим не успеал да дојде до трите бода само поради сопствените грешки. „Мислам дека овој натпревар можевме и моравме

Експресна реакција, уапсен навивачот поради навреди упатени кон Фред

Саботното дерби во Манчестер на негативен начин го одбележаа навредите на расна основа упатени кон Фред, а веќе наредниот ден полицијата си ја заврши работата и го уапси навивачот. Манчестер јунајтед со 2:1 го совлада Манчестер сити во рамките на Премиер лигата и покажа дека црвената боја е главна во градот , но средбата ја одбележа уште еден немил

Суарез го објасни неговиот најубав гол во кариерата

Уругвајскиот напаѓач Луис Суарез, постигна фантастичен погодок синоќа во победата на Барселона над Мајорка (5:2). Суарез уште еднаш на овој натпревар ја потврди својата класа и докажа дека е голгетер од европски размери. Лео Меси постигна хет-трик на оваа средба, но дефинитивно голот на Суарез вреди внимание. „ Ова е мојот најубав погодок во кариерата