притисни ентер »

Топ вести

Кошарка

Ефес ја покажа амбицијата со голема победа во Мадрид!

Ефес ја покажа амбицијата со голема победа во Мадрид!

Анадолу Ефес стигна до импресивна 80:75 победа на гостувањето кај Реал Мадрид за своја шеста победа во низа во Евролигата, покажувајќи дека се сериозни кандидати за титулата оваа сезона. Шејн Ларкин уштееднаш блесна за тимот на Ергин Атаман со 32 поени, 4 асистенции и 3 скока, Тибор Плајс додаде 13 поени, а Ефес стигна до 18-3 скор, со што се убедливи

Дончиќ ќе стартува на „Ол-стар“ натпреварот со уште двајца дебитанти

Дончиќ ќе стартува на „Ол-стар“ натпреварот со уште двајца дебитанти

Лука Дончиќ ќе го направи своето деби на „Ол-стар“ натпреварот како стартер. Минатата година словенечката сензација доби голем број гласови од фановите, но други фактори – гласовите на медиумите и играчите го натераа тој да не учествува во шоуто. Сепак, неговиот феноменален настап досега оваа сезона му донесе место меѓу останатите ѕвезди на НБА. The

Леброн со историско достигнување

Леброн со историско достигнување

Големата НБА sвезда Леброн Џејмс се одликуваше со „трипл-дабл“ за Лос Анџелес Лејкерс во победата од 128:113 над Бруклин Нетс. „Кралот“ заврши со 27 поени, 12 скокови и 10 асистенции. Ова е трет „трипл-дабл“ за Џејмс, откако на 30 декември наполни 35 години. Пред него, единствениот кошаркар со најмалку три „трипл-дабл“ во НБА над 35-годишна возраст

Општина Гостивар ја отфрлува како неоснована реакцијата на КК „Гостивар"

Општина Гостивар ја отфрлува како неоснована реакцијата на КК „Гостивар"

"Согласно најновите објави на комисиите за 21 седница на Советот на Општина Гостивар во чиј предлог од предвидени 9,2 милиони денари, 4 милиони се предвидени за еден субјект, а остатокот за сите останати спортски субјекти во Гостивар", се вели меѓу другото во нивната реакција. Во полза на вистината, мора да појасниме дека вчера се пратени до советницките

Голема вечер во кариерата на Нандо де Коло!

Голема вечер во кариерата на Нандо де Коло!

euroleague.net Кошаркарот на Фенербахче беше еден од најзаслужните за победата на неговиот тим против Милано на домашен терен, а стигна и да влезе во едно елитно друштво. Постигна 12 поени и ја проби границата од 3.000 во Евролигата со што стана шести играч во историјата на ова натпреварување со таков ефект. Пред него, во „клубот 3.000“ беа само уште

За своето издание, Столе награден со МВП признание

За своето издание, Столе награден со МВП признание

фото: ALMEvreux (Officiel) Нашиот интернационалец во Франција полека ги освојува срцата на навивачите и сите љубители на кошарката во Евре, гратче оддалечено околу 100 километри од Париз. Во новата година влезе многу мотивирано, но и многу ефикасно, а кулминацијата ја достигна во дербито со Руен кој е еден од најжестоките ривали на Евре. Ѓуроски постигна

ЃУРОСКИ: Ова е дуел како Работнички-МЗТ, Евре три години немаше победа

ЃУРОСКИ: Ова е дуел како Работнички-МЗТ, Евре три години немаше победа

Не само што триумфот против Руен има големо резултатско значење за тимот на нашиот репрезентативец во борбата за опстанок, туку е и триумф над долгогодишен ривал во француската кошарка. „Дуелот меѓу Евре и Руен е како пресметките меѓу Работнички и МЗТ Скопје во македонското првенство. Претходно мојата екипа немала победа на пет натпревари во низа или

Фенербахче го совлада Милано, Жалгирис си поигра со Алба

Фенербахче го совлада Милано, Жалгирис си поигра со Алба

Фенербахче полека но сигурно влегува во форма во кошаркарксата Евролига. Избраниците на Жељко Обрадовиќ стигнаа до четвртата победа во последните пет натпревари, откако на домашен терен го совладаа италијанскиот Милано со 73-64. Тимската игра беше главниот фактор во победата на тимот од Истанбул. Дури шест играчи завршија со двоцифрен учинок, меѓу

Шакота нема што да замери: Беше изедначено, а потоа снемавме енергија

Шакота нема што да замери: Беше изедначено, а потоа снемавме енергија

Тренерот на Црвена Ѕвезда Драган Шакота немаше што да им замери на своите играчи, бидејќи одлично се бореа во Барселона, но на крајот доживеаа пораз од 88:82, во 21. коло во Евролигата. Final Score: @FCBbasket 86 BC Crvena zvezda mts 82 📊⤵️ @Zo_Brown 15 points; 8 assists, @KPJunior_ 13 points, Vladimir Stimac & James Gist III 12 points, #FCBCZV #GameON

Клиперс е како фаворит, но ќе загуби на теренот на кој домаќините имаат 20 победи во 21 меч

Клиперс е како фаворит, но ќе загуби на теренот на кој домаќините имаат 20 победи во 21 меч

Ноќеска има многу интересни дуели во НБА-лигата. Мајами – ЛА клиперс (02:00 ч.) Гостите ќе бидат без подолго време повредениот Пол Џорџ, а неизвесно е дали ќе настапи Беверли и тоа може да биде хендикеп на ова тешко гостување. И кај Мајами на повреди се жалат Батлер, Драгиќ и Нун. Мајами има четири победи во последните пет меча, а интересно е што на