Топ вести

Ракомет

Сефте победа за Еурофарм во Лига шампиони

Ракометарите на Работник ја остварија својата прва историска победа во Лигата на шампиони во ракомет. На свој терен во Битола на радост на публиката тие го совладаа тимот на Кокс со 31-30. Работник ја заслужи оваа победа бидејки во текот на целиот натпревар имаше водство. Па така на полувремето замина на одмор со предност од 4 голови 17-13. Најефикасни

Легендарниот Ривера става крај на тренерската кариера

Тренерот на репрезентациајта на Катар, Валеро Ривера како што пренесуваат шпанските медиуми ќе ја прекине својата тренерска кариера по Олимписките игри во Токио 2020 година. Катар сè уште нема обезбедено пласман на ОИ, но е еден од главните кандидати за пласман на Олипискиот турнир кој се игра во Доха. Главни конкуренти на Катар се Бахреин, Иран и

Новајлијата Кузман Вардар ја оствари првата победа

Ракометарките на Кузман Вардар Илинден кои за прв пат сезонава се натпреваруваат во женската лига во 5. коло се израдуваа на првата победа. На домашен терен беа подобри од Овче Поле СУ со 25:24. Гостинките имаа одлично отворање на мечот со 5:0 со што најавија дека се дојдени по бодовите. Сепак многу брзо Кузман Вардар возврати соодветно и го презема

Маџовски за 24 Ракомет ТВ: Се паметат бодовите, лошиот период ќе го заборавиме

Ракометарот на Еурофарм Работник, кој игра на позицијата лево крило, Бојан Маџовски постигна два гола на средбата против Кокс на која битолчани славеа со 31:30. Еден од погодоците беше доста атрактивен откако доби асистенција од Митревски и со целепин ја смести топката во голот на Кокс. Имаше и други добри потези, а после средбата го даде своето видуање

Вардар лесно ја освои Битола

Ракометарките на Вардар се враќаат со цел плен од гостувањето кај Пелистер во Битола. Избраничките на Драгана Ристова и Билјана Црвенковска во 5. коло го совладаа битолскиот тим со 33:25. Натпреварот беше изедначен до резултат 5:5, потоа Вардар ја презема контролата на мечот и до полувремето имаше добра преднсот од 16:11. Во продолжението Пелистер

Вардарки останаа максимални и по дербито во Битола

ЖРК Вардар стигна до петта победа во низа во Женската лига. Синоќа во спортската сала „Боро Чурлевски“ во Битола, вардарки го совладаа домашниот Пелистер со 25-33 (11-16) во натпревар во кој фаворитот водеше во текот на сите 60 минути. Кружниот напаѓач Ивана Џатевска постигна шест гола, Катерина Дамјановска додаде уште пет, а четири беа дело на Милица

Кадетите први на Балканијадата во Бугарија

Целта е остварена. Момците одиграа одличен турнир. Борбено и техничко-тактички одлично се одиграни сите три натпревари. Времето до ЕП дивизијата Б е кратко, па затоа продолжуваме со формирањето на селекцијата што ќе се бори за место во јуниорската ракометна елита, изјави Брестовац Македонската машка кадетска репрезентација со две победи и едно реми

Писонеро: Мораме да се соземеме и да продолжиме понатаму

Првиот пораз по трите победи во низа го симна Вардар од челната на третата позиција, на врвот загосподари Кил, кој уште е непоразен, а Монпелје има ист број бодови колку и Вардар Тешко беше да се игра против агресивната и офанзивна одбрана на Кил. Особено во првото полувреме, кое го одигравме многу лошо. Едноставно, тоа беше катастрофално за нас, бидејќи

Металург ги дозна можните ривали во ЕХФ Купот – од Адемар Леон и Бенфика до СКА Минск и Запорожје

По одигрувањето на реванш натпреварите од второто коло, станаа познати сите потенцијални противници на Металург во третото коло на ЕХФ Купот. Откако беа елиминирани Пелистер и на Бутел, клубот од Автокоманда е единствениот македонски претставник во второто по квалитет европско натпреварување. Металург е во првиот шешир, но нема да му биде лесно да