притисни ентер »

Топ вести

Ракомет

Кире Лазаров го означи стартот на „КЛ7“

Кире Лазаров го означи стартот на „КЛ7“

По стапките на Горан Пандев уште еден успешен спортист  Кире Лазаров формираше свој клуб кој ќе се бори за свои позиции во македонскиот ракомет но  пред со идеја да  им даде можност на младите ракометари за докажување и напредување. Новиот клуб кој лично го престави нашиот  репрезентативен капитен Кире Лазаров ќе го носи имате КЛ 7  а ќе го предводи

Вардар – Еурофарм 32 – 30

Вардар – Еурофарм 32 – 30

Екипата на Вардар го одигра првиот натпревар пред домашна публика. „Црвено-црните” во пријателски натпревар триумфираа со 32-30 (20-13) против Еурофарм Работник. Во текот на целиот меч вардарци имаа водство, па тренерот Давид Писонеро имаше можност да им даде шанса и на помладите. Дибиров беше најефикасен со 8 гола, а Скубе и Чупиќ постигнаа по 5.

Вардар и Еурофарм се изнадаваа голови во меѓусебната тест пресметка

Вардар и Еурофарм се изнадаваа голови во меѓусебната тест пресметка

Екипите на Вардар и Еурофарм Работник денеска во малата сала во СЦ „Јане Сандански“ одиграа пријателски натпревар кој беше богат со голови. Победата ја однесе актуелниот македонски и европски шампион кој го доби натпреварот со 32:30. Првиот дел припадна комплетно на Вардар кој на пауза замина со седум голови позитива (20:13). Ваквиот резултат му даде

Охрид во контролен меч тесно загуби од грчки АЕК

Охрид во контролен меч тесно загуби од грчки АЕК

Грчки АЕК по освојувањето на Струшкиот турнир одигра пријателски натпревар со РК Охрид, во кој успеа да слави со 24-22 (12-11). На средбата во СЦ „Билјанини Извори“ пресуди второто полувреме. Во првиот дел имаше изедначена игра, охриѓани на стартот од дуелот водеа и го контролираа резултатот, а Грците во финишот успеаја да поведат и да го задржат водството

24 СЕДМЕРЕЦ: Македонија „тредичи“

24 СЕДМЕРЕЦ: Македонија „тредичи“

Египет на тронот во Скопје, Грци со пехарот во Струга, сите пркнаа, за нас сè уште врвот е „тредичи“. 1.Некои нови „дечки“ Онаа позната констатација „веќе сите играат ракомет“ со дополна „и забележително напредуваат“, доби и тоа како добра потврда на штотуку завршеното Светско првенство за играчи до 19 години, на кое Скопје беше домаќин во изминатите

Душебаеви станаа побројни, екс-вардарецот Алекс стана татко

Душебаеви станаа побројни, екс-вардарецот Алекс стана татко

Ракометарот кој беше дел од шампионскиот Вардар во 2017 година, Алекс Душебаев денеска стана татко, па ракометното семејство стана побројно. Добро е познато дека Алекс е син на Талант Душебаев, а во моментов се во тимот на Келце. Покрај Талант кој е тренер на овој тим, таму е и братот на Алекс, Даниел. Со денешната принова семејството Душебаеви стана

Кристопанс за 24Ракомет: Почеток е на сезоната, уште ја бараме победничката форма

Кристопанс за 24Ракомет: Почеток е на сезоната, уште ја бараме победничката форма

Еден од поефикасните во редовите на Вардар, Даинис Кристопанс после натпреварот против Еурофарм Работник го искажа својот впечаток од она што го прикажаа на теренот со неговите колеги. „Игравме без притисок на натпреварот против Еурофарм Работник. Мораше да пробаме нови работи за одбрана. Тренерот ги менуваше играчите за да видиме како ќе се усогласиме

Мојсовски: Живеевме сон со два моќни клуба, на Македонија пак ѝ треба тоа!

Мојсовски: Живеевме сон со два моќни клуба, на Македонија пак ѝ треба тоа!

Наумче Мојсовски, претседателот на ракометниот клуб Струга, во интервју за „Балкан Хендбол“ зборуваше за актуелната состојба во македонскиот ракомет и истакна дека е неопходно уште еден клуб да биде силен во европски рамки. Средниот бек во минатото играше за Металург и трипати беше дел од најдобрите осум во Европа. Тогаш почна и проектот наречен Вардар,

Алушовски: Оптимист сум дека ќе стигнеме до посакуваната форма, но прво ќе мора...

Алушовски: Оптимист сум дека ќе стигнеме до посакуваната форма, но прво ќе мора...

По крајно неизвесна завршница, екипата на Вардар славеше на првото домашно дерби против вицешампионот Еурофарм Работник . Во рамки од подготвителниот дел, двете најдобри екипи на Суперлигата од минатата сезона, утрово во „Јане Сандански“ ги измерија силите, а на крај поуспешен беше шампионот со минимални два гола разлика (32-30) . Стратегот на битолскиот

Металург испушти победа против Стеауа

Металург испушти победа против Стеауа

Одличен на голот на Металург беше искусниот Даниел Дупјачанец со 12 интервенции Металурзите имаа предност од три гола (26-23) по што следуваше серија неефикасни напади и технички грешки, по кои тимот од „Автокоманда“ ги загуби предноста и победата над Романците, на пријателскиот турнир во Москва Ракометарите на Металург не успеаја да ја зачуваат предноста