Топ вести

Ракомет

Русинките на чекор до полуфинале, Германките преку Холандија

Русија со 27:18 ја декласираше Романија за да им ги уништи шансите за пласман во полуфиналето на Светското првенство во Јапонија, и уште еднаш да покажат дека се фаворитки за освојување на титулата. Предводени од поранешниот романски селектор Амброш Мартин, Русинките, актуелни олимписки шампионки по тесното прво полувреме, целосно доминираа во второто

Лазаров и Нант со рутинска победа во францускиот Куп

Кире Лазаров и неговите соиграчи од Нант остварија лесна победа над Анжер (24:41) во шеснаесетфиналето на францускиот ракометен Куп и се најдоа меѓу патниците во осминафиналето на ова натпреварување. Нант ја потврди разликата во квалитет и сигурниот пласман во следната рунда уште на полувремето кое го доби со 13:21, а таа предност дополнително ја зголеми

Експлозија на гас во зграда во Прешов, ракометар на Татран ја избегна трагедијата!

Во петокот попладне во словачкиот град Прешов, се случи голема трагедија, откако при експлозија на гас во зграда, загинаа седум луѓе, а имаше повеќе од 40 повредени. Повеќе од сто пожарникари го гасеа пожарот на горните катови во зградата, но властите соопштија дека зградата е толку оштетена, што може во секој момент да се сруши. Затоа сите станари

Цветковски на ниво, но Егер потфрли во нападот

Македонскиот голман Јане Цветковски имаше уште едно позитивно издание во дресот на унгарскиот Егер со 11 одбрани на натпреварот со Комлои. Домашните одлично го започнаа мечот, постојано зголемувајќи го водството благодарение на сигурните интервенции на Цветкосвки и добрата реализација, па на полувремето водеа со 14:10. Но, ситуацијата на теренот во

Дербито за КЛ 7, Младост Богданци загуби ритам во финишот

Во дербито од Групата 2 во Првата машка лига бодовите останаа за домашниот состав откако КЛ 7 денеска успеа да дојде до победа против Младост Богданци со 32:30. Ракометарите на двете екипи имаа свои моменти и се наоѓаа во предност, но нијанси решаваа кој ќе ги освои бодовите. Ова беше битка меѓу две екипи кои се во зоната за плеј-оф, па на тој начин

ЖРК Куманово триумфално до есенската титула

ЖРК Куманово вечерва на домашен терен убедливо го совлада ЖРК Спартак со 46-17 (20-6), со што ја забележа и дванаесеттата победа едноподруго и без ниту еден пораз стигна до есенската титула во женската ракометна Суперлига. Најефикасни ракометарки кај победничката екипа беа Васка Глигоријадис со девет, како и Александра Боризовска и Ана Шарановиќ со

Голема чест за Вид Кавтичник – номиниран за член во Меѓународниот олимписки комитет

Словенечкиот интернационалец и член на францускиот Екс ан Прованс, Вид Кавтичник доби големо признание. Тој е номиниран меѓу кандидатите за Спортската комисија при Меѓународниот олимписки комитет. „Чест ми е и горд сум што можам да објавам дека сум еден од номонираните членови во Спортската комисија при Меѓународниот олимписки комитет. Ветувам дека

СП 2019: Шпанките прокоцкаа +9 гола против Швеѓанките

Шпанија и Шведска одиграа реми 28:28 во групата 2 на женското Светско првенство во ракомет. Шпанките прокоцкаа добра можност за победа затоа што имаа водство од седум разлика на полувреме, во вториот дел во еден момент имаа и +9 (21:12) но Швеѓанките се соземаа во последната четвртина од мечот и спасија бод. Во последните две минути имаа два гола негатива

Прилеп ита кон плеј-оф

Ракометарите на Прилеп ја забележаа деветтата победа во 12 натпревар од групата 1 во Првата лига и се многу блиску до место во плеј-офот. Избраниците на Адријано Котевски немаа  поголеми проблеми и славеа против Македонија Ѓорче Петров со 34-25, а и на полувреме водеа со 17-12. Гостите парираа само во првите десетина минути, кога беше 5-4, потоа домаќинот

Радичевиќ ја предводеше Црна Гора до триумф над Јапонија

Ракометарките на Црна Гора со победа ја стартуваа главната фаза од Светското првенство во Јапонија, откако на рутински начин ја совладаа домашната репрезентација со 30-26 и ги сочуваа шансите да обезбеди позиција којаќе им донесе и настап во полуфиналето на Мундијалот. Предводени од поранешната вардарка, Јованка Радичевиќ репрезентативките на Црна