притисни ентер »

Топ вести

Свет

Пресудата на Врховниот суд на Шпанија ќе го активира барањето за екстрадиција на Пуџдемонгот

Пресудата на Врховниот суд на Шпанија ќе го активира барањето за екстрадиција на Пуџдемонгот

Казните кои денеска им ги изрече Врховниот суд на Шпанија на деветмина каталонски лидери и активисти, затоа што бараа отцепување на оваа покраина од Шпанија, повторно ќе ги отвори меѓународните и европски налози за апсење на поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон и шестмината други лидери кои се залагаа за каталонската независност, а побегнаа

Ердоган предупреди дека е подготвен директно да ги нападне сириските трупи

Ердоган предупреди дека е подготвен директно да ги нападне сириските трупи

Турција рече дека е подготвена да изврши напад врз курдскиот град Манбиџ додека сириските владини сили се упатени во регионот за да помогнат во одбраната на своите нови сојузници. Турција рече дека е подготвена да изврши напад врз курдскиот град Манбиџ додека сириските владини сили се упатени во регионот за да помогнат во одбраната на своите нови сојузници

Тројца добитници на Нобеловата награда за економија

Тројца добитници на Нобеловата награда за економија

Абиџит Банерџи, Естер Дифло и Мајкл Кремер се овогодишни добитници на Нобеловата награда за економија за нивниот „експериментален пристап кон намалување на глобалната сиромаштија“. Дифло, втора жена добитник на Нобелова награда за економија по Елинор Остром во 2009 година, рече дека наградата ја прави „многу понизна“. Таа е исто така и најмладиот добитник

Полицијата се распоредува по Киев, националистите се собираат

Полицијата се распоредува по Киев, националистите се собираат

Полицијата распореди сили околу главниот град на Украина, додека екстремно десничарски и националистички групи се собираат во знак на протест против претседателот Володимир Зеленски и неговиот мировен план за источна Украина. Со една минута молчење пред споменикот во Киев, Зеленски им оддаде почит на Украинците убиени во петгодишниот судир со сепаратистите