притисни ентер »

Топ вести

Свет

Израел ја гаѓаше канцеларијата на лидерот на Хамас во знак на одмазда за ракетниот напад

Израел ја гаѓаше канцеларијата на лидерот на Хамас во знак на одмазда за ракетниот напад

Израелските сили нападнаа цели низ Појасот Газа, вклучувајќи ја и канцеларијата на лидерот на Хамас, во рамки на одговорот на ненадејниот утрински ракетен напад од палестинската територија во кој беа ранети седум луѓе. Биле извршени неколку напади во Газа, а во една силна експлозија бил урната повеќекатница во Газа Сити. Израел потврди дека таа зграда

Гутереш не го менува ставот за Голанската Висорамнина

Гутереш не го менува ставот за Голанската Висорамнина

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш јасно порача дека статусот на Голанската Висорамнина останува не променет, изјави денеска портпаролот на Светската организација, Стефан Дижарик. – Политиката на ОН за Голанската Висорамнина е отсликана во резолуциите на Советот за безбедност и таа политика не е промената, нагласи Дижарик. Изјавата на Дижарик

Лавров го обвини Вашингтон за обид за државен удар во Венецуела

Лавров го обвини Вашингтон за обид за државен удар во Венецуела

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги обвини Соединетите Американски Држави дека се обидуваат да организираат „државен удар“ со цел уривање на венецуелскиот претседател Николас Мадуро, не кажувајќи ништо за доаѓањето на руските војници во Каракас, кое го критикуваше Вашингтон. Во разговор со американскиот колега Мајк Помпео, Лавров

Британскиот парламент ја презема контролата врз брегзитот

Британскиот парламент ја презема контролата врз брегзитот

Британските парламентарци синоќа по долга расправа гласаа и ја преземаа контролата врз процесот на излегувањето на Британија од ЕУ. Со 239 гласови за и 302 гласови против, парламентарците гласаа за амандманот што го предложи пратеникот Оливер Летвин. Според тој амандман на парламентот му се дозволува да го води дневниот ред во парлементот кога станува