притисни ентер »

Топ вести

Балкан

Албанските државјани во притвор по киднапирањето на македонскиот државјанин во Тирана

Албанските државјани во притвор по киднапирањето на македонскиот државјанин во Тирана

Сведочењето на 23-годишнот Македонец, киднапиран во Тирана од три лица, кои под закана со оружје барале 250.000 евра, го пренесува албанската агенција Балкан веб. -Давор В. во полиција изјавил дека бил присилен од Сокол М.(42) и Алберт Џ.(41) и двајцата жители на Тирана, да влезе во автомобилот попладнето на 6 декември. Во главата му впериле пиштол

Србија во вторник отвoра уште едно поглавје во преговорите со ЕУ

Србија во вторник отвoра уште едно поглавје во преговорите со ЕУ

ЕУ одлучи да во вторник отвори уште едно поглавје во преговорите за пристапување на Србија во ЕУ- за слободно движење на капиталот, неопходно за зајакнување на економските врски и инвестиции во Србија. Ова за агенцијата Бета го најавија официјални лица во Советот на министри на ЕУ во Брисел, изјавувајќи дека одлуката за отворање ново поглавје во преговорите

Моника Круемади го обвини Рама дека тој е виновен за жртвите, а не земјотресот

Моника Круемади го обвини Рама дека тој е виновен за жртвите, а не земјотресот

Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Повеќе од 300 илјади тони храна се фрла годишно во Хрватска, додека бројни здруженија и организации истовремено бараат да се разбуди солидарноста на граѓаните кон стотици гладни и бездомници. Студијата објавена во меѓународното списание „Вејст менаџмент“ ги потврди податоците дека просечно 75 килограми храна по глава на жител се фрла годишно во Хрватска

Секој трет српски средношколец од прва година се коцка

Секој трет српски средношколец од прва година се коцка

Секој трет ученик во прва година средно образование во Србија се коцка, покажува истражувањето на Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут“. Во текот на второто полугодие од учебната 2017/18 година, Батут во 101 основно и средно училиште во Србија, спроведе истражување за здравственото однесување на децата на училишна возраст, како дел

Албанец осуден на 22 години затвор во САД поради тероризам

Албанец осуден на 22 години затвор во САД поради тероризам

Албански емигрант, кој имал и државјанство на САД а живеел во Бронкс, е осуден на 22 години затвор, откако го признал обвинението за тероризам. Сајмир Алимехмети (26) во февруари минатата година признал дека донирал материјална помош за Исламската држава во Сирија и Ирак. Роден во Албанија, тој нашол работа во Њујорк како помошник водоводџија и се

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Речиси сите летови до и од главниот град на Босна и Херцеговина од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани поради временските услови, магла и смог што го опфатија градот. Густата магла и смог создаваат исклучително слаба видливост, што го оневозможува слетувањето во главниот град. Според податоците за распоредот на летови на аеродромот во Сараево,

Бугарскиот Хелсиншки комитет: Положбата на малцинствата во Бугарија е катастрофална

Бугарскиот Хелсиншки комитет: Положбата на малцинствата во Бугарија е катастрофална

На Алфа телевизија вечерва во емисијата „Уредниците на Алфа” за малцинствата и човековите права во Бугарија говореше Красимир К’нев претседателот на Бугарскиот Хелсиншки комитет и истакна дека тие се влошени откако ВМРО е дел од владеачкото мнозинство во Бугарскиот парламент. За прв пат во бугарската историја Бугарското ВМРО, односно Џамбаски, побара

Нов земјотрес ја затресе Албанија

Нов земјотрес ја затресе Албанија

Земјотресот е регистриран од Сеизмолошкиот завод на Црна Гора на 15 минути после полноќ а епицентарот бил на 18 километри јужно од Медова. Потресот бил со средна јачинаа хипоцентарот бил на длабочина од осум километри. Земјотресот можел да предизвика само помала материјална штета во епицентралното подрачје.

Рама во Истанбул на донаторска конференција за санирање на последиците од катастрофалниот земјотрес

Рама во Истанбул на донаторска конференција за санирање на последиците од катастрофалниот земјотрес

Албанскиот премиер Еди Рама,престојува во Република Турција,каде по средбата со претседателот Реџеп Таип Ердоган, заедно учествуват на донаторска конфренција, што се одржува во Истанбул, за помош по катастрофалниот земјотрес во Албанија. Во своето обраќање, Рама го истакнал трагичниот биланс од земјотресот што неговата земја ја погоди утрото на 26