притисни ентер »

Топ вести

Балкан

Во Кумровец илјадници луѓе го прославија Денот на младоста

Во Кумровец илјадници луѓе го прославија Денот на младоста

Како и во минатите години, така и оваа, беше забрането да се вее исклучиво југословенското знаме и да се носи униформа на ЈНА, додека сите други комунистички симболи слободно можеа да се истакнат, сепак, присутните носеа знамиња на Југославија. По 15 пат денеска во родното место на Јосип Броз Тито Кумровец во Хрватска, се одржа прославата на Денот

Ваделе човечки органи во косовска приватна болница

Ваделе човечки органи во косовска приватна болница

Косовската полиција соопшти денеска дека упасила три лица осомничени за трговија со човечки органи и клетки.Упасени се двајца мажи странски државјани и еден косовски државјанин – Албанец, под сомневање дека се вклучени во споменатото дело. Полициската единица и здравствениот инспекторат извршија контрола во приватна болница и запленија како доказен

Ципрас и Мицотакис како на парламентарни избори: Се предвидува победа на Нова демократија

Ципрас и Мицотакис како на парламентарни избори: Се предвидува победа на Нова демократија

Речиси 10 милиони Грци, од кои половина милион се нови гласачи, утре ќе гласаат на европските и локалните избори во Грција. Иако граѓаните се повикани да изберат претставници во Европскиот Парламент, градоначалници, префекти и членови на општинските и регионални совети, во предизборниот период во Грција, утрешните избори добија карактер на парламентарни

Со боја нападнатa канцеларија на СИРЗА во атинската населба Ексархија

Со боја нападнатa канцеларија на СИРЗА во атинската населба Ексархија

Група од околу 20 лица, со бои нападнале локална канцеларија на СИРИЗА во атинската населба Ексархија, објавија грчките медиуми. Според истите информации, групата веднаш побегнала, а била нанесена мала материјална штета, јави дописничката на МИА од Атина. Инцидентот се случи попладнево, на речиси 15 часа пред отворањето на гласачките места во Грција,

Со низа свечености ЗГ „Јосип Броз Тито“ од Кочани го прослави „25-ти Мај“

Со низа свечености ЗГ „Јосип Броз Тито“ од Кочани го прослави „25-ти Мај“

Членовите и симпатизерите на Здружението на граѓани „Јосип Броз Тито“ од Кочани со низа свечености го прославија „25-ти Мај“ „Денот на младоста“ и „Роденденот на Маршалот Тито“. Десеттото јубилејно издание на прославата на „25-ти Мај“ започна од базата „Плава Ружа“ во „Градскиот пазар“ од каде возилата накитени со слики од Маршалот и знамињата на Југославија

Се жени српскиот принц Душан Караѓорѓевиќ

Се жени српскиот принц Душан Караѓорѓевиќ

Се жени српскиот принц Душан Караѓорѓевиќ Семејството Караѓорѓевиќ е подготвено за уште една голема свадба. На радост на целата фамилија, денеска се жени принцот Душан Караѓорѓевиќ и неговата повеќегодишна девојка Валерија Демузио. Свадбата се одржува во црквата Свети Ѓорѓе. Кум на неговата венчавка е неговиот најдобар пријател Александер Сеханаоуи

Aлбанската опoзиција од вечерва повторно на улица – Eди Rама со највисоко ниво на безбеднoст

Aлбанската опoзиција од вечерва повторно на улица – Eди Rама со највисоко ниво на безбеднoст

Под силни безбедносни мерки, албанските власти се подготвуваат за вечерашниот протест што го најавува опозицијата. Околу 2 илјади полицајци се ангажирани за новиот шести по ред национален протест на Обединетата албанска опозиција пред Владата и Парламентот во Тирана. На клучните места се поставени камери со висока резолуција со кои ќе бидат следени

„МАМА, БАБА И ДЕДО СЕ УБИЕНИ“: Потресни детали за злосторството во Нови Сад

„МАМА, БАБА И ДЕДО СЕ УБИЕНИ“: Потресни детали за злосторството во Нови Сад

Страшно злосторство се случило во петокот во новосадската населба Телеп, каде 37-годишниот Горан Јанковиќ, сопственик на вулканизерска работилница, до смрт ги претепал 32-годишнаа сопруга Мирјана и нејзините родители, 57-годишниот Бранислав и 57-годишната Нада Пајиќ. Убиството се случило во дворот од куќата во Нови Сад, додека тука биле и малолетните

Дачиќ: Пацили со 500 илјади долари сакал да купи признавање на Косово од Конго

Дачиќ: Пацили со 500 илјади долари сакал да купи признавање на Косово од Конго

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, за денешните „Вечерњи новости” изјави дека косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли, неодамна испратил својот човек во Конго со 500.000 долари за да ја „убеди” новата влада таму да го признае Косово. На почетокот на мај, Пацоли објави дека Конго „наскоро ќе го признае Косово”, но во

Љубоморен Србин ја полил сопругата со бензин и ја запалил

Љубоморен Србин ја полил сопругата со бензин и ја запалил

Според неофицијалните информации мотив за злосторството била љубомора. До трагедијата дошло кога 58 годишниот К.Л. ја полил 47- годишната сопруга С.Л. со бензин и ја запалил , а потоа се обидел да се самоубие. Тој си вбризгал 20 дози инсулин , бидејќи бил дијабетичар , но сепак преживеал. Доктортите се борат за неговиот живот ,додека кога дошле во