притисни ентер »

Топ вести

Свет

Трамп до Јапонците: Нема подобро време за инвестирање во САД

Трамп до Јапонците: Нема подобро време за инвестирање во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп ги охрабри јапонските бизнисмени да ги зголемат инвестициите во Америка и објасни дека ќе се позанимава со трговскиот дебаланс меѓу САД и Јапонија, како и дека ќе обезбеди праведност и реципроцитет. Трамп пристигна во Јапонија денеска на голема церемонијална прослава, која треба да покаже постоење на силни врски

Најбогатите луѓе во САД поседуваат 70 отсто од вкупното богатство

Најбогатите луѓе во САД поседуваат 70 отсто од вкупното богатство

Најбогатите 10 отсто од домаќинствата во САД поседуваат 70 проценти од вкупното богатство на домаќинствата, покажува најновиот извештај на „Дојче банка“, чија оценка ја пренесе главниот економист, Торстен Слок, кој пак се повикува на новиот извештај на Федералните резерви (Фед). Во оваа студија се наведува дека богатството на 1 процент од најбогатите

Папата: Абортусот никогаш не може да биде одобрен, дури и ако фетусот е тешко болен

Папата: Абортусот никогаш не може да биде одобрен, дури и ако фетусот е тешко болен

Папата Франциско за време на конференција против абортусот, рекол дека абортусот никогаш не може да биде одобрен, дури и ако фетусот е тешко болен или деформиран. Тој за време на приемот, кој го спонзорирал Ватикан, ги повикал лекарите и свештениците да ги поддржат семејствата да ги износат таквите бремености и рекол дека противењето на абортусот не

Меѓународниот суд ѝ нареди на Русија да ги ослободи украинските морнари

Меѓународниот суд ѝ нареди на Русија да ги ослободи украинските морнари

Меѓународниот трибунал ѝ нареди на Русија веднаш да ги ослободи 24-те украински морнари и трите бородови, кои ги заплени на брегот на Крим во ноември минатата година. Москва соопшти дека морнарите ја нарушиле поморската граница во близина на полуостровот, кој го присвои од Украина во 2014 година. Но, сепак, Меѓународниот Трибунал за законот на водите,

Убиени 23 затвореници, ранети 18 чувари во Венецуела

Убиени 23 затвореници, ранети 18 чувари во Венецуела

Организацијата на заштита на правата на затворениците во Венецуела денеска соопшти дека затворски чувари, за време на бунт во затвор во сојузната држава Португеса , убиле 23 затвореници. Умберто Прадо од Опсерваторијата за венецуелските затвори рече дека во бунтот биле ранети и 18 чувари. Тој затвор е 350 километри од главниот град Каракас. Венецуелските

Иран кон САД : Имаме тајно оружје, ќе им ги уништиме сите бродови

Иран кон САД : Имаме тајно оружје, ќе им ги уништиме сите бродови

САД вчера најавија дека праќаат 1 500 војници на Блискиот исток , како заштѕита во случај на напад од Иран. ,,Америка...праќа два воени брода во регионот. Ако почнат и најмала глупост , ќе ги пратиме тие бродови на дното на морето заедно со екипажите и авионите , а ќе употребиме два проектила и две тајни оружја.” , се закани генералот за иранските

Девет цивили, меѓу кои две деца, убиени во бомбашки напад во Јемен

Девет цивили, меѓу кои две деца, убиени во бомбашки напад во Јемен

Девет цивили, од кои две деца, беа убиени во бомбашки напад синоќа во југозападниот дел на Јемен. Информацијата денеска ја соопшти еден лекар и бунтовници, припишувајќи ги ударите на коалицијата предводена од Саудиска Арабија. Лекар од болницата Ал-Таври во провинцијата Таез изјави дека повеќе луѓе се повредени. Според агенцијата на бунтовниците Саба,

Започна борбата за наследникот на Тереза Меј

Започна борбата за наследникот на Тереза Меј

Започна борбата за наследникот на Тереза Меј Дилемите околу Брегзитот и како Обединетото Кралство да ја напушти Европската Унија се клучните прашања околу кои ги судрија ставовите кандидатите за нов лидер на Британските конзервативци, еден ден откако Тереза Меј најави повлекување од премиерската функција. Досега 5 политичари најавија дека влегуваат

Можат ли младите да ја променат ЕУ?

Можат ли младите да ја променат ЕУ?

Младите луѓе низ цела Европа го свртија вниманието врз себе барајќи ги своите права- за Брегзит, климатските промени или заштита на податоците. Можат ли нивните гласови да влијаат на изборите за Европски парламент? „На овие избори решавате за животните услови на човештвото" – ова јасни зборови Грета Тунберг им ги упати на членовите на Европскиот парламент

Ова е згодната Русинка за која тврдат дека ја уништила кариерата на Штрахе, а еве која е таа всушност

Ова е згодната Русинка за која тврдат дека ја уништила кариерата на Штрахе, а еве која е таа всушност

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх во "аферата Ибица" и натаму е мистерија, иако веќе со денови на социјалните мрежи кружи фотографија од атрактивна блондинка за која некои тврдат дека е токму таа "внука". Жената чија фотографија