притисни ентер »

Топ вести

Технологија

Апликацијата FaceApp опасна по националната безбедност на Америка

Апликацијата FaceApp опасна по националната безбедност на Америка

Додека милион корисници на „Фејсбук“ уживаат во новата забава со апликацијата FaceApp, на која може да се видат како ќе изгледаат кога ќе остарат, лидерот на демократите во Сенатот во САД Чак Шумер во руската верзија на оваа алатка исклучиво гледа како закана по националната безбедност на Америка. Сите верзии на апликации коирстат вештачка интелегенција

Ковчегот на Тутанкамон ќе се реставрира за прв пат по речиси 100 години

Ковчегот на Тутанкамон ќе се реставрира за прв пат по речиси 100 години

Тутанкамон е еден од најпознатите ликови од Древен Египет. Позлатениот ковчег на детето-крал е преместен од гробницата во Луксор во Големиот египетски музеј каде ќе биде реставриран. Ова е прва реставрација на ковчегот откако беше откриен во 1922 година, соопшти египетското Министерство за антиквитети. Ковчегот во неделата беше преместен од Долината

Samsung започна со масовно производство на првиот индустриски 12Gb LPDDR5 Мобилен DRAM за премиум  смартфони

Samsung започна со масовно производство на првиот индустриски 12Gb LPDDR5 Мобилен DRAM за премиум смартфони

Новиот Самсунг 12Gb LPDDR5 е базиран на најновите DRAM стандарди и го зголемува потенцијалот на 5G и вештачката интелигенција Samsung Electronics Co., Ltd., светскиот лидер во развиени мемориски технологии, денес објави дека започна со масовно производство на првиот индустриски 12-gigabit (Gb) LPDDR5 мобилен DRAM, кој е оптимизиран за подобрување на

Германски, возбудлив, прифатлив: Видео серија за 120 години на иконите на Opel

Германски, возбудлив, прифатлив: Видео серија за 120 години на иконите на Opel

120 години автомобилско производство на Opel – 120 години полни со љубовни приказни. Приказни за вистински класични автомобили, како што се Opel Manta и Opel Kadett, но исто така и за авантурите на фанови што починале и кои никогаш не би размислувале за друг бренд.  Сите тие се собрани и прославувани во видео серија од три дела која ќе биде објавена