притисни ентер »

Топ вести

Автомобили

Германски, возбудлив, прифатлив: Видео серија за 120 години на иконите на Opel

Германски, возбудлив, прифатлив: Видео серија за 120 години на иконите на Opel

120 години автомобилско производство на Opel – 120 години полни со љубовни приказни. Приказни за вистински класични автомобили, како што се Opel Manta и Opel Kadett, но исто така и за авантурите на фанови што починале и кои никогаш не би размислувале за друг бренд.  Сите тие се собрани и прославувани во видео серија од три дела која ќе биде објавена

Освежување за Mazda 2 по пет години на европскиот пазар

Освежување за Mazda 2 по пет години на европскиот пазар

Промените во изгледот се суптилни, што и не е така лошо, бидејќи моделот се уште е еден од најелегантите модели во својата класа. Поголем фокус е ставен на ентериерот кој презел некои елементи од дизајнот на новата Mazda 3. Внатрешноста е поотмена, а новите предни седишта нудат поголема удобност. Сепак, главните промени се однесуваат на новите технологии

Италија експериментира со 150 км/ч дозволена брзина на автопат

Италија експериментира со 150 км/ч дозволена брзина на автопат

Италија на одредени делови од автопатиштата ќе дозволи зголемување на максималната дозволена брзина до 150 км/ч. Ова е една од главните теми на кои се разговара изминативе недели во рамки на новитетите во прописите за движење на автопат. Експертите ја разгледуваат можноста за едногодишен експеримент на одредени делови од автопатиштата низ земјата.

Mercedes-AMG CLA 45 SB: Суперспортист со изглед на комби

Mercedes-AMG CLA 45 SB: Суперспортист со изглед на комби

Покрај перформансите на CLA 45 Shooting Brake е сосем неважно каква е формата на каросеријата. Со 421 КС и четири секунди до темпо сто, само на малкумина ќе им пречи тоа што станува збор за комби. Пречи? Токму дизајнот може лесно да направи комбито да биде прв избор, наспроти лимузината или класичниот A 45. Сценариото најчесто е следново: Брза тјунирана

За колку време електричните автомобили ќе ја освојат Европа?

За колку време електричните автомобили ќе ја освојат Европа?

Бројот на модели на електрични автомобили достапни за потрошувачите во Европа се очекува тројно да се зголеми до 2021 година, според проценките на Европската федерација за транспорт и животна средина. Моментално продажбата на нови електрични возила бележи застој по првичниот моментум, најмногу поради недоволната инфраструктура за полнење и високите

Lotus Evija со 2.000 КС и по цена од 2 милиони долари

Lotus Evija со 2.000 КС и по цена од 2 милиони долари

Како што и претходно беше најавено, Lotus на специјален настан го промовираше моделот Evija. Evija по влегувањето во производство ќе прерасне во најмоќниот Lotus автомобил некогаш произведен, а од компанијата наведуваат дека тоа ќе биде и најмоќниот автомобил воопшто. “Evija ќе го воспостави нашиот бренд во срцето и душата на фановите на спортски автомобили”

Што се случува кога на брзина од 100 км/ч. ќе го уфрлите автомобилот во рикверц?

Што се случува кога на брзина од 100 км/ч. ќе го уфрлите автомобилот во рикверц?

Тимот на Јутјуб каналот “MasterMilo82” одлучил да провери што се случува со автомобилот во едно прилично екстремна ситуација – кога се префрла во рикверц при возење од 100 километри на час? Тие зеле стара Opel Astra, тргнале, достигнале брзина од 100 км/ч. и се обиделе да го уфрлат возилото во рикверц. Што се случило? Ништо. Менувачот едноставно не

Bentley ќе ги електрифицира сите модели во понудата

Bentley ќе ги електрифицира сите модели во понудата

Електричните автомобили не само што не се иднината, туку полека, но сигурно стануваат сегашност. Луксузниот производител на автомобили Bentley е последниот во низаа кој најави целосна електрификација на својата понуда. Тоа го потврди и еден од членовите на управниот одбор на компанијата кој изјави дека до 2023 година ќе бидат електрифицирани сите модели

PSA предупредува – ќе ја затвориме фабриката ако нема договор

PSA предупредува – ќе ја затвориме фабриката ако нема договор

Периодов на британската политичка сцена е актуелен планот за излез на земјата од Европската Унија. Во парламентот во Лондон постои поделеност околу начинот за излез – дали ќе биде со договор или без договор. Статус кво ситуацијата придонесе да веќе месеци наназад најмногу погодена е автомобилската индустрија. Honda најави дека ќе ја затвори фабриката,

Toyota Supra од 1997 година продадена за 176.000 евра

Toyota Supra од 1997 година продадена за 176.000 евра

Легендарниот модел Supra е како вино, па оттука констатацијата, колку постара толку подобра, а и нормално, цената повисока. Во насока на поддршка на ова тврдење доаѓа и последната аукција на која примерок од 1997 година е продаден за 176.000 американски долари. Станува збор за моделот А80 МК4 кој својата слава ја доживеа во видео играта и истоимениот