притисни ентер »

Топ вести

Автомобили

Германците не знаат што да прават со дизел возилата

Германците не знаат што да прават со дизел возилата

Во Германија, цената на дизел возилата постојано опаѓа бидејќи во многу градови е ограничено нивното движење во центарот на градот. Дизел возилата со еуро стандард 5 не можат да се продадат, а слабо оди и продажбата на еуро стандард 6 половните возила, пренесува RTS. Новите дизел возила со еуро стандард 6 се сè поевтини. Германците не сакаат да купуваат

Три осумки за новото моделско годиште на Mitsubishi Space Star

Три осумки за новото моделско годиште на Mitsubishi Space Star

За познавачите на азиските традиционални учења, трите осумки имаат моќна симболика. Според фенг шуи, учењето за управување со енергијата, бројот 888 носи среќа. Мак Аутостар прави убава услуга во тој поглед, па го нуди освежениот модел Space Star по акциска цена од 8.880 евра. Минатата година беше мошне активна и успешна за марката Mitsubishi на македонскиот

Форд Мондео не е „мртов“, нова генерација доаѓа во 2021

Форд Мондео не е „мртов“, нова генерација доаѓа во 2021

Со само 30.782 продадени примероци во првите девет месеци од 2019, Форд Мондео не може да се пофали дека се носи добро со конкуренцијата во „Д“ автомобилскиот сегмент во Европа. За споредба, лидерот во оваа класа Фоксваген Пасат, во истиот период е испорачан во 90.621 примерок во Европа а второпласирана е Шкода Суперб со 51.734 примероци. Така Мондео

Новак Ѓоковиќ во главната улога во рекламата за Peugeot e-208

Новак Ѓоковиќ во главната улога во рекламата за Peugeot e-208

Во најновата реклама на Peugeot, главна ѕвезда е еден од најдобрите тенисери на сите времиња Новак Ѓоковиќ. Популарниот Србин, се најде во кратката реклама за електричната изведба на новиот Peugeot 208. Во рекламата прикажани се инсерти од првиот негов настап во емисија во Србија каде зборува за неговите планови. Сето тоа е проследено со инсерти од

Колку чини полнење струја за Audi e-tron во Германија?

Колку чини полнење струја за Audi e-tron во Германија?

Audi веќе една година им го организира користењето на полначите за струја на возачите на електрични модели од марката. Станува збор за мрежа со повеќе од 135.000 полначи во 24 европски држави. Следи кус преглед на ценовникот и на условите за користење во Германија. Еден киловатчас струја на брзите полначи на Ionity, на пример, чини 31 центи или околу

Поранешниот шеф на Seat Лука де Мео е во преговори со Renault

Поранешниот шеф на Seat Лука де Мео е во преговори со Renault

Шефот на VW групата, Херберт Дис, изјави дека Лука де Мео, поранешниот човек број 1 во Seat, веројатно е во преговори со Renault околу трансфер во француската компанија Лука де Мео водел разговори со Renault околу позицијата генерален директор, но се соочува со потенцијална пречка во вид на клаузула во договорот со Volkswagen групацијата. „Ние сме

Покрај многу новитети Palexpo 2020 изненадува со тркачка патека во хала!

Покрај многу новитети Palexpo 2020 изненадува со тркачка патека во хала!

На претстојната голема автомобилска манифстација- Palexpo, салонот за автомобили што тардиционално се одржува секоја година на почетокот на март, во Женева порај многуте најавени новитети ( но и неколу откажувања на познати кармејкери) ќе има една сензација – за прв пат ќе понуди тркачка патека под покрив… Тркачката патеката ќе се наоѓа во  во Хала

„Журка“ на снегот со ѕверот од Bugatti (снимка)

„Журка“ на снегот со ѕверот од Bugatti (снимка)

Share Tweet Share Share Email Comments Ретко кој возач се радува на зимските услови на патиштата. Но, тие малкумина, кога ќе им се најде во рака управувачот од некој „ѕвер“ од редот на елитата од Bugatti, на зимски услови знаат да направат вистинска „журка“. Таква атмосфера ни носи видеото во режија на каналот Royalty Exotic Cars, кои на снег го извадија

Годинава доаѓа новата Opel Mokka

Годинава доаѓа новата Opel Mokka

Кон крајот на минатата година Opel објави дека работи на новата генерација на моделот Mokka. Сега и официјално е потврдено дека премиерата на втората генерација ќе се случи во текот на оваа година. AutoBild уште минатата година пишуваше дека новата генерација ќе се произведува во Шпанија и Кина, а под хаубата ќе може да се најде со три бензински (1

Апсолутна доминација на електричните автомобили во 2019

Апсолутна доминација на електричните автомобили во 2019

Најпродаван нов автомобил во Норвешка во минатата година бил Тесла Модел 3 со 15.586 испорачани возила. Второто место му припаѓа на Фолксваген Голф со 10.025 примероци од кои дури 9.195 од електричната изведба на овој модел. Третата позиција му припаѓа на Нисан „Leaf “ со продадени 6.127, четвртата позиција на Ауди „e-Tron “ со проданеи 5,37 и петата