притисни ентер »

Топ вести

Hi-Tech

Безжичните слушалки на Apple може да предизвикаат рак

Безжичните слушалки на Apple може да предизвикаат рак

Безжичните слушалки Ерподс на Епл, како и другите безжични додатоци на паметните уреди, може да предизвикаат рак, сметаат стручните лица од Универзитетот Беркли. Според д-р Џоел Московиц, тие технолошки уреди „комуницираат меѓу себе користејќи поле за магнетна индукција, па тоа може да има „катастрофални последици“ за здравјето на корисниците. Тој

Смартфон кој издржува 50 дена со едно полнење

Смартфон кој издржува 50 дена со едно полнење

Новиот паметен телефон на релативно непознатата компанија Авенир телеком, може да издржи и 50 дена со едно полнење, а се вика „Енерџајзер пауер макс П18-К“. Уредот има бaтepијa oд 18.000 милиампер-часови што му го дозволува тоa, а содржи и 6,2-инчен фул ХД екран, пpoцecop Медијатек хелоу П-70, шест гигабајти РАМ и 128 мегабајти надворешнa меморија

„Епл“ претстави сопствен стриминг сервис

„Епл“ претстави сопствен стриминг сервис

Компанијата „Епл“ денеска во аудиториумот „Стив Џобс“ во Купертино во американската сојузна држава Калифорнија, го претстави сопствениот стриминг сервис „ЕплТВ+“. Претплатата за „ЕплТВ+“ изнесува 10 долари и преку таа платформа може да се гледаат содржини од популарните кабелски телевизии, како и видео од самата компанија. Претходно „Епл“ веќе склучи

Apple ќе додаде нова корисна карактеристика во наредната верзија на iPhone

Apple ќе додаде нова корисна карактеристика во наредната верзија на iPhone

Huawei и Samsung неодамна додадоа нова корисна карактеристика на некои од нивните најнови смартфони – способност за безжично полнење на други уреди со помош на вашиот уред. Јапонската веб-страница Macotakara објави дека Apple ќе ја додаде оваа карактеристика во најновата верзија на iPhone. Можноста безжично да се полни iPhone е многу корисна, особено

Доктор од Јужна Африка излечи глув пациент со првата трансплантација на средно уво во светот

Доктор од Јужна Африка излечи глув пациент со првата трансплантација на средно уво во светот

Тим од доктори од главниот град на Јужна Африка, Преторија, станаа пионери на полето на глобалната медицина откако ја извршија првата трансплантација на средно уво во светот. Ова достигнување, за кое беше искористена 3Д технологија за реконструкција на коските од средното уво, е долгорочно решение за сите кои имаат проблеми со слухот. Операцијата може

Nintendo планира две нови верзии на Switch конзолата

Nintendo планира две нови верзии на Switch конзолата

Јапонската технолошка компанија Nintendo планира да објави две нови верзии на Switch конзолата на почетокот на ова лето, изјавија извори запознаени со прашањето. Ова се случува во време кога Nintendo се обидува да ја задржи инерцијата на продажбите на производот, кој влегува во клучната трета година, пишува „Wall Street Journal“. Една од верзиите најверојатно

Сега се води истрага за тоа дали притоа биле занемарени некои клучни безбедносни проблеми, како и дополнителната обука за пилоти.

Сега се води истрага за тоа дали притоа биле занемарени некои клучни безбедносни проблеми, како и дополнителната обука за пилоти.

Како што пишува "New York Times" во 2011-та година шефовите не "Boeing", соочени со можноста "American Airlines" да купи стотина авиони од "Airbus", се откажале од идејата за развој на нов модел на летало, за што би потрошиле цела деценија, и одлучиле да го осовременат постоечкиот 737, во рок од шест години. Сега, меѓутоа, тоа брзање да се направи

Chrome 74 beta го поддржува Windows темниот режим

Chrome 74 beta го поддржува Windows темниот режим

Google ја објави првата верзија за Chrome 74, кој пристигнува со поддршка за темниот режим во Windows. Прегледникот сега автоматски ќе ја вчитува својата потемна тема, доколку корисникот го подесил на Dark во сетинзите на платформата. Покрај додавањето на темна тема, Chrome 74 ќе го направи прелистувачот подостапен за оние корисници кои патат од мачнина

Huawei P30 Pro - Протекоа фотографии еден ден пред официјалното претставување

Huawei P30 Pro - Протекоа фотографии еден ден пред официјалното претставување

Huawei утре во Париз ќе го претстави P30 Pro и официјално. Се работи за најмоќниот смартфон досега, од кого протекоа и првите фотографии на интернет. P30 Pro ќе го има во Amber Sunrise боја со црвена маска, како и во бела боја. P30 Pro се одликува со 6,47-инчен OLED дисплеј, резолуција од 2,340х1080 пиксели, дизајн со заоблени страници и мал засек

Подземниот тунел на Елон Маск: Револуција или фијаско?

Подземниот тунел на Елон Маск: Револуција или фијаско?

Елон Маск упорно пробува да нѝ докаже дека тунелот за брз транспорт на возила е одлична идеја, но сепак има проблем во пренесувањето на тој ентузијазам и на претставниците кои би требало да го одобрат копањето на тунели во своите средини. Откако сите му се потсмеваа на неговиот тунел од 2,4 километри кој го користеше за демонстрација на проектот, сега