притисни ентер »

Топ вести

Технологија

Апликацијата FaceApp опасна по националната безбедност на Америка

Апликацијата FaceApp опасна по националната безбедност на Америка

Додека милион корисници на „Фејсбук“ уживаат во новата забава со апликацијата FaceApp, на која може да се видат како ќе изгледаат кога ќе остарат, лидерот на демократите во Сенатот во САД Чак Шумер во руската верзија на оваа алатка исклучиво гледа како закана по националната безбедност на Америка. Сите верзии на апликации коирстат вештачка интелегенција

Samsung започна со масовно производство на првиот индустриски 12Gb LPDDR5 Мобилен DRAM за премиум  смартфони

Samsung започна со масовно производство на првиот индустриски 12Gb LPDDR5 Мобилен DRAM за премиум смартфони

Новиот Самсунг 12Gb LPDDR5 е базиран на најновите DRAM стандарди и го зголемува потенцијалот на 5G и вештачката интелигенција Samsung Electronics Co., Ltd., светскиот лидер во развиени мемориски технологии, денес објави дека започна со масовно производство на првиот индустриски 12-gigabit (Gb) LPDDR5 мобилен DRAM, кој е оптимизиран за подобрување на

Инстаграм ги укинува лајковите

Инстаграм ги укинува лајковите

Инстаграм започна да работи на целосно укинување на лајковите, односно да не го покажува бројот на лајкови на постовите. Конечната одлука за ова прашање сè уште не е донесена, но тестирањето веќе започна пред неколку месеци. Идејата е дека корисникот може да види на кој се’ му се допаднала сликата, но никој не може да го види бројот на лајкови на нечија

Sony Xperia 1R ќе биде првиот смартфон со 5K дисплеј

Sony Xperia 1R ќе биде првиот смартфон со 5K дисплеј

Sony го претстави овогодинешниот предводник во февруари, а Xperia 1 е првиот паметен телефон во светот кој има 4K OLED дисплеј со сооднос на екранот од 21:9. Компанијата веќе работи на наследникот на уредот, чија премиера ќе стане реалност пред крајот на годината. Информациите поврзани со регистрацијата на моделот во базата на податоци на UA Prof откриваат

Директорот на NASA откри зошто Американците никогаш повеќе не стапнаa на Месечината

Директорот на NASA откри зошто Американците никогаш повеќе не стапнаa на Месечината

Директорот на американската вселенска агенција NASA, Џим Брајденштајн, рече дека американските астронаути никогаш повеќе не се вратија на Месечината, бидејќи од тој момент немаше доволно средства за такви космички програми. Тоа е се поврзано со “политички ризици”, објасни Брајденштајн, со што резултирало со намалување на финансирањето. “Да не беа тие

7 совети за правење фотографии со смартфон, со кои може да заработите 10.000 евра

7 совети за правење фотографии со смартфон, со кои може да заработите 10.000 евра

Фотографијата бара око и талент, а ако ги имате, со денешните паметни телефони создавањето извонредна слика е во рацете на секој од вас. Еве неколку едноставни правила кои, иако доста популарни, често се кршат. Свесноста за нив или за нивно намерно кршење во одредени случаи, во голема мерка ќе ви ги зголеми шансите за некоја од наградите во тековниот

Овие три компании следат се што правите на порно сајтовите – дури и кога сте инкогнито!

Овие три компании следат се што правите на порно сајтовите – дури и кога сте инкогнито!

Денес речиси не постои место на интернет на кое можеме да имаме целосна приватност. Facebook, Google и Oracle следат кои порно филмови ги гледате, открива новото истражување кое го спроведе New York Times. Истражувачите од Microsoft и Универзитетот во Пенсилванија, анализирале 22.484 сајтови со порногравска содржина со помош на алатката која се вика

Елон Маск ги откри плановите за програмата за хакирање на мозокот

Елон Маск ги откри плановите за програмата за хакирање на мозокот

NeuraLink, компанија основана од Елон Макс за да ги истражи начините за поврзување на човечкиот мозок со компјутерскиот интерфејс, е вор ацете на американските регулатори, кои треба да одлучат за почетокот на тестирањето на уредот на луѓе. Системот е тестиран на мајмун кој можел да го контролира компјутерот со својот мозок, објави Маск. Компанијата соопшти

Google отстрани голем број апликации кои можат да се користат за следење

Google отстрани голем број апликации кои можат да се користат за следење

Во денешно време многу е лесно да се пронајдат нечии информации онлајн. Корисниците на социјалните мрежи се специфично вољни да го делат своите информации и личниот живот со целосните странци на интернет. Ова секако довело и до проблеми, каде што сега е можно да се следат другите луѓе од удобноста на својот дом. Сепак, Google сака да ги намали овие

Galaxy Fold 2 ќе се фокусира на преносливост и пристигнува следната година

Galaxy Fold 2 ќе се фокусира на преносливост и пристигнува следната година

Samsung со воодушевување и голема помпа го најауваше флексибилниот Galaxy Fold, но примероците испратени на тестирање до медиумите и инфлуенсерите не беа добро прифатени. Ова доведе до тоа објавата на првиот телефон на компанијата да биде одложена. Сега почнаа да се појавуваат гласини за Galaxy Fold 2 моделот од следната генерација, а Samsung изгледа