притисни ентер »

Топ вести

Наука

Прасиња од мајмун , родени во Кина.

Прасиња од мајмун , родени во Кина.

Две прасиња со ДНК од мајмуни се родени во Кина по експериментот што создаде раздор кај научниците. Двете животни брзо умреле. Истражувачите се надеваа дека овој експеримент ќе овозможи одгледување човечки органи во животни поради трансплантација, но други предупредија на етичките проблеми поради таквиот експеримент. За создавањето на овие прасиња

Нашиот мозок ги гледа зборовите како слики

Нашиот мозок ги гледа зборовите како слики

Според нова студија објавена во списанието Journal of Neuroscience, нашиот мозок зборовите кои ги знаеме ги гледа како слики, односно препознава цели зборови наместо секоја буква одделно. „Ние не ги препознаваме зборовите така што брзо ги читаме откако ќе ги идентификуваме буквите одделно, како што некои научници претпоставуваа. Наместо тоа, невроните

Тест на крвта кој открива сепса за само десет минути

Тест на крвта кој открива сепса за само десет минути

Брз тест за анализа на крвта може да направи револуција во дијагностицирањето на сепса. Тестот го развија научниците на компанијата кои го измислија и тестот за бременост, а потребни се 10 минути за да се анализираат протеините кои покажуваат дали во организмот има сепса. Секој час по доцното откривање на сепса се зголемува ризикот од смрт за 7 проценти,

Предавање: Војна на ѕвездите – Астрофизиката го возвраќа ударот

Предавање: Војна на ѕвездите – Астрофизиката го возвраќа ударот

Имагинација е нешто што со сигурност не недостасува во „Војна на ѕвездите“. Далечната галаксија изобилува со најразлични суштества, огромни вселенски бродови, смртоносни ѕвезди направени од човечка рака и изобилство на светови со навидум чудни карактеристики. Но, едно нешто е заедничко за сите планети и месечини. Додека на Земјата имаме најразновидни

Илјадници чудни планети би можеле да орбитираат околу секоја супермасивна црна дупка

Илјадници чудни планети би можеле да орбитираат околу секоја супермасивна црна дупка

Во непосредна близина на хоризонтот на настани на супермасивна црна дупка, условите се прилично диви. Но патувајќи малку подалеку и другите објекти можат да бидат заробени во нејзиното гравитационото влијание – како ѕвездите кои орбитираат околу супермасивната црна дупка во центарот на нашата галаксија, Стрелец А *. Уметнички приказ на планети кои

Руски симулатор на универзумот нѐ води во далечни галаксии

Руски симулатор на универзумот нѐ води во далечни галаксии

Дали некогаш сте посакале да станете космонаут? Сега можете да го направите тоа седејќи си во вашата фотелја, благодарение на астрономската 3Д програма SpaceEngine креирана од Владимир Ромањук од Санкт Петербург. Кој барем еднаш во животот не сонувал да отпатува во вселената и да ги истражува милионите галаксии, милијардите ѕвезди и безбројните планети

Заедничка фабрика на General Motors и LG за производство на батерии за електромобили

Заедничка фабрика на General Motors и LG за производство на батерии за електромобили

Компаниите General Motors и LG денеска објавија дека создаваат заедничко претпријатие за развој на производство на електрични автомобили на американскиот авто гигант. Според соопштението за јавноста, странките ќе создадат заедничко претпријатие со еднакви удели во кое ќе се инвестира 2,3 милијарди долари, пари кои ќе бидат употребени за отварање фабрика

Дали земјотрес може да има ефект врз авион што лета?

Дали земјотрес може да има ефект врз авион што лета?

Можеби мислите дека не може, дека земјотресите ја тресат земјата, а авионот толку високо на небото е безбеден. Но, не е така. Пилот на авиокомпанија и инженер за воздухопловство вели дека земјотресите може да бидат „лоши вести“ за еден лет, користејќи го своето лично искуство како пример. „Лошо влијаат врз летот. Јас еднаш сум искусил, беше прилично

Шетањето најдобриот лек: Започнете денес!

Шетањето најдобриот лек: Започнете денес!

Дали некогаш сте ја слушнале изреката на Хипократ: „Одењето е најдобриот лек“? Само 15-30 минути пешачење секој ден може драматично да го подобрат не само вашиот изглед, туку и целокупното здравје. Бесплатно е, лесно и не бара многу труд! Па зошто да не прошетаме? Прошетките имаат позитивен ефект врз: Позитивни промени во мозокот Одењето го спречува

Како и колку од нашата енергија ја троши мозокот?

Како и колку од нашата енергија ја троши мозокот?

Иако сочинува само 2% од телесната тежина, мозокот троши скоро 15% од волуменот на срцето, 20% од кислородот што го дишеме, околу 25% од гликозата од крвта. Најинтересно, ова количество не се намалува дури и кога спиете, кога мозочната активност е мала. Ејмс Козлоски, истражувач, тврди дека најмалку 90% од енергијата што ја троши мозокот не може да