притисни ентер »

Топ вести

Здравје

Има 64 години, а изгледа како да има 30: Нејзината тајна е во овие 3 напитоци

Има 64 години, а изгледа како да има 30: Нејзината тајна е во овие 3 напитоци

Јасмина Роси е француски модел кој изгледа исклучително добро за своите години: таа има 64 години, но никој не би поверувал дека има над 30 години. Нејзиниот живот и кариера се инспирација за многу жени ширум светот бидејќи ги разбива стереотипите и покажува дека не мора да бидете млади за да бидете убави и фит. Овој француски модел открил дел од своите

Внимавајте: Маникирот може да биде штетен по вашето здравје

Внимавајте: Маникирот може да биде штетен по вашето здравје

ИЗВОР Скопје24 | март 25, 2019 Во неколку наврати експертите кои работат во козметичката индустрија се огласија против штетноста и ризикот по здравјето што ја предизвикуваат штетните УВ зраци додека ги „печете“ вашите нокти со цел да се постигне совршен маникир. Иако ризикот за рак е многу мал, сепак вашите раце се изложени на штетното зрачење на УВ

Сварете и уживајте : Не се одрекувајте од кафето, може да ви помогне да ја излечите и најтешката болест

Сварете и уживајте : Не се одрекувајте од кафето, може да ви помогне да ја излечите и најтешката болест

Доколку планиравте да се откажете од кафе,и ако сакате да пиете, имаме добра вест за вас. Една шоља кафе е всушност добра за вас, и не само што ја зголемува концентрацијата и меморијата, туку и е корисна за здравјето. Го намалува ризикот од дијабетес Ако пиете неколку шолји кафе на ден го намалувате ризикот од развивање на дијабетес тип 2. Комбинацијата

Дали сте слушнале за новата јога? Бидете здрави со минимален напор!

Дали сте слушнале за новата јога? Бидете здрави со минимален напор!

Сите се стремиме да бидеме среќни и на различни начини се обидуваме да најдеме начин да не ја тргнеме насмевката од лицето. Еден од начините може да биде тренирање, особено ако се работи за вежбање на насмевката. Во прашање е посебен тип на јога, што е се повеќе популарна кај нас – јога со смеење. Се работи за сосема поинаков начин на тренинг кој не

Кое овошје и зеленчук се најзатруени годинава?

Кое овошје и зеленчук се најзатруени годинава?

И оваа година листата на овошје и зеленчук кои се најмногу затруени е очекувана и повторно на нејзиниот врв се јагодите, спанаќот и келјот. Еколошката работна група ( EWG) секоја година објавува листа од намирници кои содржат најмногу пестициди. И оваа година листата е очекувана. Најлоши се: јагодите, спанаќот и келјот. „Изненадени сме што келјот содржи

Првиот лек за постпородилна депресија

Првиот лек за постпородилна депресија

Постпородилната депресија се случува многу често, што го прави овој нов лек многу важен. Одобрен е првиот лек направен за третман на постпородилна депресија, состојба која и се случува на една од седум мајки. Досега, на жените кои страдаат од постпородилна депресија им се препишани вообичаени антидепресиви. Нов лек, наречен брексанолон, им беше даден

Вежби и храна за остро око: Мали промени во животните навики ви помагаат да го сочувате видот

Вежби и храна за остро око: Мали промени во животните навики ви помагаат да го сочувате видот

За важноста на очите и видот сведочат и некои поговорки и изрази: “Око за око” , “Љубов на прв поглед” ,”Убавината е во окото на набљудувачот”. Сигурно можете да се сетите на уште некоја? Добро е што неколку мали промени во животните навики се доволни да го зачувувате добриот вид во годините што следат. Хранете се здраво Со цел да го зачувате добриот

ДEПPECИЈАТА НЕ ДОАЃА КАКО ЛOШO PACПОЛОЖЕНИЕ: Таа не е тaжeн момент или ден, туку многу повеќе од тоа!

ДEПPECИЈАТА НЕ ДОАЃА КАКО ЛOШO PACПОЛОЖЕНИЕ: Таа не е тaжeн момент или ден, туку многу повеќе од тоа!

Кога познавате личност која минува низ депpecија, треба да знаете дека депpecијата не доаѓа како лoшo pacположение. Таа не е тaжeн момент или ден, туку многу повеќе од тоа. Сите оние кои минуваат низ депpecија се нajтeшкитe бopци. За нив секој ден е огpoмна бopбa. Но, тие секој ден стануваат од спиење (самите знаат како), се cпpaвуваат со својата бoлкa,

Ова е најдобриот начин да го зачувате здравјето на својот мозок

Ова е најдобриот начин да го зачувате здравјето на својот мозок

Здравата исхрана може да има најголема улога во квалитетот на работата на организмот, што како последица на тоа е долг живот – но, истиот треба да биде квалитетен. Еден од честите проблеми што се јавуваат во подоцнежните години е деменција, синдром поврзан со сè полоши когнитивни функции, а околу 850.000 луѓе живеат со симптоми на деменција. Има малку

Ѝ откриле рак на 21 година: Повеќе не користам производи со овие состојки

Ѝ откриле рак на 21 година: Повеќе не користам производи со овие состојки

Таа додала дека донела свесна одлука дека ќе се откаже од производите кои дотогаш ги користела и ќе се префрли на нетоксична нега на кожа. „На 21 година ми дијагностицираа лимфом, па си зададов задача да го истражам својот стил на живот и да се информирам за начините на кои можам да влијаам на исходот од лекувањето. Среде исцрпно пребарување на интернет,